Avrupalının kurtuluş reçetesi Türkiye'de

Avrupalının kurtuluş reçetesi Türkiye'de
Avrupalının kurtuluş reçetesi Türkiye'de
Krizle boğuşan dünyanın devleri, Türkiye'deki varlıklarını satarak kaynak sağlarken, hisselerin satışında alıcı bulma sıkıntısı yaşanmıyor.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Avrupa Birliği, Euro Bölgesi borç krizine çözüm bulmakta zorlanırken, Türkiye ’de ortaklıkları bulunan yabancı şirketler, buradaki paylarını satarak düzlüğe çıkıyor. Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkıp çıkmayacağına ilişkin tartışmalarla birlikte ortak tahvil ihracında görüş ayrılığı devam ederken, dünya devlerinin belli başlı Türk şirketlerindeki hisselerini satarak elde ettiği kaynak 10.6 milyar dolara ulaştı. Son olarak Citigroup Akbank’taki yüzde 10,1 payını 1 milyar 150 milyon dolara satarken, önümüzdeki günlerde de Dexia’nın Denizbank’ın satışı tamamlanacak. Dexia, Denizbank’ın satışı için Rus Sberbank ile görüşmelere başlarken, işlemin boyutunun 3.7 milyar dolar olması bekleniyor. 

Çıkış anlamına gelmiyor
Yapılan hisse satışlarının Türkiye’den çıkış anlamına gelmediğine dikkat çeken analistler, “Yabancılar bu hisseleri satarken, alıcı bulmakta zorlanmıyor. Akbank’taki yüklü satışa rağmen, fonlar hisseleri, piyasaya göre bir ıskonto sağlayarak satın aldı” değerlendirmesinde bulundu. Özellikle banka hisselerine bakıldığında, bazı yabancı şirketlerin Türkiye’deki varlıklarının piyasa değerinin, ana şirketi geçtiğine işaret eden uzmanlar, “Sermaye yeterlilik rasyosunun düzeltilmesi için para eden ve satması en kolay ortaklıklar Türkiye’de” tespitinde bulundu. Citigroup’un Akbank hisselerin satmasında da Basel III uygulamaları etkili oldu.
General Electric’in Garanti Bankası’ndaki yüzde 18,6 hissesini 2010 yılı sonunda yaklaşık 3.8 milyar dolara satması ile başlayan süreçte, Yunanlı EFG, Eurobank Tekfen’deki yüzde 70 hissesini, 355 milyon dolarlık banka değeri üzerinden Kuveytli bankacılık grubu Burgan Bank’a sattı. Burgan Bank, ayrıca EFG’nin, Eurobank Tekfen’e verdiği 280 milyon dolar tutarındaki borcu da devraldı. Hüsnü Özyeğin’in sahibi olduğu Credit Europe Bank, Türkiye’de 7 yıl faaliyette bulunan Portekizli Millenium Bank’ın Türkiye birimini satın aldı. Portekiz’in halka açık en büyük bankası olan Millennium Bank, Türkiye’deki biriminin yüzde 95 hissesini 85 milyon dolara Credit Europe’a sattı. 

İçleri kan ağlıyor
Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin cuma günü yapılan olağan genel kurul toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bugünlerde Türk bankacılık sektöründe yabancıların hisse satmaları veya ortaklık yapılarını değiştirmeleri söz konusuysa, bunun buradaki yapılarından memnun olmadıkları için yapılmadığını belirterek, “Aslında belki içleri kan ağlıyor bunu yaparken, ‘kalsak kim bilir ne güzel iş yapmaya devam edecektik’ diyorlar, ama kendi evlerindeki bilanço yapıları ve yeni regülasyon onları böyle adımlar atmaya zorluyor” açıklamasında bulunmuştu. 

ArcelorMittal borç azalttı
Dünyanın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal, ana faaliyetleri dışında kalan alanlardan çıkma ve borç azaltma stratejisi kapsamında yüzde 25 pay sahibi olduğu Erdemir’de 134.3 milyon hisseyi 270 milyon dolara borsada sattı. Migros’un ana ortağı BC Partners ise şirkette sahip olduğu 31 milyon adet hisseyi 510 milyon dolara sattı. Acıbadem’de Abraaj Capital, yüzde 46 hissesini 772 milyon dolara Malezyalı Integrated Healthcare’e satarak şirketten çıktı.

bigPara.com