Avrupa'nın derdi bizi gerdi, İMKB sert düştü

Avrupa'nın derdi bizi gerdi, İMKB sert düştü
Avrupa'nın derdi bizi gerdi, İMKB sert düştü
İrlanda'nın IMF ile anlaşması piyasalara saniyelik nefes aldırdı. Satışlar yeniden başladı, Türkiye borsası Avrupa'dan bile fazla çakıldı.
Haber: SILA ÖZÇELİK / Arşivi

İrlanda’da önceki gece toplanan kabine AB ve IMF ile beklenen anlaşmayı yaptı ve 90 milyar euroluk 4 yıla yayılan bir mali yardım paketi için el sıkıştı. Ancak Dublin hükümetinin onca baskı karşısında yardım talebinde bulunması piyasalara sadece bir kaç saatlik nefes alma şansı tanıdı. 

Avrupa’da borsalar güne hafif artışla ve İMKB 100 endeksi de yüzde 1’e yakın yükselişle işlem görmeye başlamış ve 71 bin puanın üzerini görmüştü ki, Euro Bölgesi’ne ilişkin Portekiz ve İspanya merkezli yeni iflas riski fiyatlamaları ve Moody’s’den İrlanda için gelen not indirimi işleri yine tersine çevirdi. 

Endeksler bir anda tersine döndü. İrlanda’da hükümet koalisyon ortağının erken seçim çağrısı da piyasalardaki satışları körükledi. AB’nin ‘kasası’ olarak kabul edilen Almanya ’nın Euro Bölgesi’ndeki borç krizi nedeniyle AAA notunu kaybedebileceği söylentileri de eklenince Avrupa’da tüm borsalar yüzde 1.0 dolayında eksiye geçerken, İMKB adeta çakıldı. İMKB 100 günü yüzde 2.96 düşüşle 67 bin 926 puandan kapattı. Yani “Avrupa’nın derdi bizi gerdi”. 

Euro takla attı 
İrlanda’nın iflas riskini bertaraf edeceği umudu euroya da sabah saatlerinde güç vermişti. Ancak sıranın Portekiz’de olduğu endişeleri ile sabah saatlerinde 1.3786’ya kadar çıkan euro gün içinde 1.3583 dolar seviyelerine kadar geriledi. İki haftanın dibini gören 10 yıllık İrlanda tahvilinin faizi de yeniden yükseldi. Kısacası Euro Bölgesi için güneşli günler hâlâ uzak. Üstelik piyasalar önümüzdeki haftalarda Portekiz’le birlikte İspanya ve İtalya’yı da gündemine alabilir.


İrlanda ve Portekiz açıklama üstüne açıklama yaptı
 
İrlanda Maliye Bakanı Brian Lenihan: Kurumlar vergisi oranı konusunda ‘doğrudan ya da dolaylı’ baskı altında değiliz.
İrlanda Yeşiller Partisi: IMF’nin eline düşmek üzücü. 2011 bütçesinin kabulünden sonra ocak ayının ikinci yarısında erken seçimlere gidilmeli.
IMF: İrlanda makamları, AB Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası yetkilileriyle ekonomik program üzerinde görüşmelere süratle geçmeye hazırız.
Avrupa Komisyonu: Portekiz İrlanda değil ve ülke bankaları istikrarlı.
Portekiz Başbakanı: Portekiz’in yardıma ihtiyacı yok.
Almanya Maliye Bakanlığı Sözcüsü Martin Kreienbaum: AAA olan kredi notumuzu kaybedeceğimize dair endişeye yol açacak hiçbir neden yok.

İrlanda’nın yol haritası vatandaşın cebinden geçecek
Bankalar küçültülecek, birleştirilecek, satılacak hatta bazıları devletleştirilecek.
GSYH’nin yüzde 32’sini bulan bütçe açığı bu yıl yüzde 7.3’e, 2011’de yüzde 4.6’ya çekilecek.
Tasarruf planı 4 yıllık 15 milyar euro büyüklüğünde olacak ve kemer sıkma önlemlerini içerecek.
Yeni emlak vergisi getirilecek, hanehalkına yapılan yardımlar ve hizmetlerde kesintiye gidilecek.
Ülkenin kırmızı çizgisi sayılan yüzde 12.5 ile bölge ülkelerine kıyasla düşük olan kurumlar vergisi oranı arttırılmayacak.
Euro Bölgesi’nde olmayan İngiltere de İrlanda’ya 7 milyar sterlin (11.19 milyar dolar) yardımda bulunacak.
Daha önce de İzlanda’ya yardım eden İsveç, ülkeye 1.5 milyar euro ek yardım sağlayacak. Böylece IMF haricinde de yardım alacak.

bigPara.com