Avrupa'nın en iyisi olmak için yarışanlar fuardaydı

Avrupa'da yılın otomobili (Car of the Year) 2007 yılında finale kalan 8 model İstanbul Autoshow'da Türk tüketicileriyle buluştu. Bu yıl 41 aday otomobil, 'yılın otomobili' olmak için yarıştı.

İSTANBUL - Avrupa'da yılın otomobili (Car of the Year) 2007 yılında finale kalan 8 model İstanbul Autoshow'da Türk tüketicileriyle buluştu. Bu yıl 41 aday otomobil, 'yılın otomobili' olmak için yarıştı. 007'nin otomobili, 22 ülkeden 57 COTY (Car of the Year) jüri üyesinin verdiği oylarla seçiliyor. Geçen yıl Renault Clio 'yılın otomobili' seçilmişti. Car of The Year'ın 'yılın otomobili' seçimi ekim ayında başlayıp kasım ayında sonuçlanıyor.
Aday sayısı yüksek yıl
Seçim iki aşamalı olarak yapılıyor. Her jüri üyesi, daha önce belirlenen ve o yıl piyasaya çıkmış yeni otomobiller arasında final için yarışacak modelleri öneriyor. İlk seçim sonrasında jüri üyeleri tarafından en fazla önerilen ve Top-7'ye yani finale kalan otomobiller, ikinci aşamada jüri üyeleri tarafından puanlanıyor. Jüri üyelerinden en fazla puan alan otomobil ise 'yılın otomobili' ödülünü kazanıyor. Car of The Year'ın kurallarına göre her jüri üyesinin 25 puanı bulunuyor. Bu 25 puan finalde yarışan 7 otomobil arasında bölüştürülebiliyor. Ancak, finalde yarışan her otomobile puan vermek gibi bir zorunluluk yok. Sadece üyelerin bir otomobile verebilecekleri en yüksek puan 10. Jüri üyeleri, fiyat, donanım, tasarım, motor performansı, çevre ve ekonomi gibi birçok faktörü değerlendirerek puanlama yapıyor. Yeni bir otomobilin aday olabilmesi için, o yıl içinde en az beş Avrupa ülkesinde satışa sunulması önşart olarak gerekiyor. Bu yıl seçimlerde bir ilk yaşandı. Jüri üyelerinin oylamaları sonucunda iki otomobil aynı puanı alınca, finalist otoların sayısı 7 değil, 8 otomobile yükseldi. 2005'de ödülü Toyota Prius almıştı.