Avrupa'nın gözü Türk havayolu şirketlerinde

Bazı Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, özel Türk havayolu şirketlerini yakın takibe aldı. Avrupa Havacılık Örgütü ise Türk şirketlerinin bu aşamadan sonra çok dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

BRÜKSEL - Bazı Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, özel Türk havayolu şirketlerini yakın takibe aldı. Avrupa Havacılık Örgütü ise Türk şirketlerinin bu aşamadan sonra çok dikkat etmesi gerektiğini söyledi.
Geçen hafta Alman Focus dergisinin 13 Türk özel havayolu şirketini inceleyip haberleştirmesi, Avrupa'nın dikkatini tekrar özel Türk havayolu şirketlerine çekti. AB Haber'e göre, AB Komisyonu yetkilileri, bazı ülkelerin Türk şirketlerini yakından izlediklerini doğrularken, bu ülkelerin Türk şirketleri ile ilgili bilgileri AB Komisyonu ile paylaşmamasından yakındı. Avrupa Sivil Havacılık Örgütü Eurocontrol yetkilileri ise, "Türk şirketleri bu aşamadan sonra dikkatli adım atmalı. En ufak hatanın bedeli ağır olur" dedi.
Focus kapak yaptı
Focus dergisinin geçen hafta kapak konusu yaptığı Türkiye incelemesinde, özel havayolları da incelenmişti. Öte yandan, AB üyesi ülkeler 27 Mayıs'ta Brüksel'de toplanmış ve Onur Air başta olmak üzere üçüncü ülkelerin havayollarına sıkı güvenlik önlemleri getirilmesini kararlaştırmıştı. AB Komisyonu'nun ulaşımdan sorumlu Komisyon komiseri Jacques Barrot da "Avrupa uçuşlara yasak koymak için ve halklarının uçuş güvenliğini sağlamak için birlikte hareket etmelidir. Avrupa, üye ülkeleri arasında iletişimsizliği kabul edemez. Bir ülkede uçuşa yasak getirilirken diğerinde uçuşların devam etmesi kabul edilemez" demişti.