Avrupa'nın hasta adamına kırık not

Avrupa'nın hasta adamına kırık not
Avrupa'nın hasta adamına kırık not
IMF'siz yürüyen Macaristan'ın notu iki kademe düşürüldü. 2011'de 30 milyar dolarlık borç itfası var. İkinci 'Atina sendromu' kapıda.
Haber: SILA ÖZÇELİK / Arşivi

Yaz başında komşularının aksine IMF ile masaya oturmayı reddederek borç krizini kendi başına yönetmeye karar veren Doğu Avrupa’nın “hasta adamı” Macaristan’a sert bir not darbesi geldi. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s dün GSYİH’sinin yüzde 79’una kadar borca batmış olan Macaristan’ın kredi notunu iki basamak birden düşürdü. Baa1 olan ülke tahvillerinin notu Baa3’e indirilirken, görünüm de negatife çevrildi.
 
Böylece Macar tahvilleri yatırım yapılabilir seviyenin ancak bir basamak yukarısına yerleşti ve “çöp” denilen yatırım yapılamaz seviyeye tek bir basamak kaldı. Aylar önce IMF ile anlaşmadığı için 2011’de “İkinci Yunanistan ” olacağı yönünde eleştirilen Macaristan artık tüm Avrupa için önümüzdeki dönem fazlasıyla yakındna takip edilmesi gereken bir isim olacak. 

30 milyar dolarlık borç itfası
 
Ülkenin 2011’de 30 milyar dolara yakından borç itfası var. Bunu 2 milyar eurosu ise IMF’ye ödenecek borç. Ancak tahvillerin notlarının düşürülmesi Macar tahvillerine alıcı çıkmasını zorlaştırır. Dahası Moody’s dünkü açıklamasında ülkenin notunu daha da düşürebileceğini açıkladı. S&P zaten 3 Kasım’da ülkenin notunu “çöp”ün bir kademe üstü olan BBB+ olarak açıklamıştı. 

Ancak bütçe açığının AB standardı olarak kabul edilen GSYİH’nin yüzde 3’üne düşmek bir yana 2014’te yüzde 6’ya kadar çıkabileceğini iddia etmişti. Fitch ise kasım sonunda BBB ile ikinci en düşük yatırım notu seviyesine sahip olan Macaristan’ın notunu yıl bitmeden düşürülebileceğini belirtmişti. Beklenen yeni not indirimleri gelirse 2011’de Macaristan’da bir “Atina Sendromu” yaşanabilir. 

Forintin kan kaybı faiz artırımına zorlar
 
Aylardır Euro Bölgesi’ndeki “ağır ağabey”lerin iflas riski ile yatıp kalkan Avrupa bu son not indirimi ile Doğu Avrupa riskini yeniden masaya koyacak gibi görünüyor. Nitekim not indirimi sonrası yatırımcı kaçtı, ülkenin para birimi forint euro karşısında yüzde 1.1 değer kaybetti. 2016 vadeli Macar tahvillerinin faizi ise 16 baz puan artışla yüzde 8.13’e fırladı. 

Borsanın gösterge BUX endeksi ise yüzde 0.8 kan kaybetti. Ülkenin iflas riskini gösteren CDS tahvillerinin spreadi ise 20 baz puan artışla 385 baz puana çıktı. Uzmanlara göre forintin daha fazla değer kaybı merkez bankasının yeni faiz artırımına gitmesine neden olabilir. Merkez geçen hafta 6 ay sonra ilk kez faiz artırımına gitmiş ve sert eleştirilere maruz kalmıştı. 

Şu anda Macaristan’ın Moody’s notu Çek Cumhuriyeti’nden 3 not, Polonya’dan 2 not aşağıda. Bulgaristan , Letonya ve Romanya’nın notundan ise 2 kademe aşağıda. Ülkenin notu Litvanya ve Rusya ile de aynı.

Doğu Avrupa’da batık kredi riski
Raiffeisen Bank International’ın son araştırması Doğu Avrupa endişelerinin yeniden gündeme geleceğine işaret. Araştırmaya göre Doğu Avrupa bankacılık sektöründe batık krediler üçüncü çeyrekte yüzde 8 artarak 306 milyon euroya ulaştı. Özellikle Macaristan ve Çek Cumhuriyeti’ndeki yüksek komisyon ücretleri batıkları büyüttü. Özellikle Bulgaristan ve Macaristan’ı önümüzdeki dönemde batık kredi sorunu bekliyor.

bigPara.com