Avrupa'nın otomobil devlerine açık davet

Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) Başkanı ve Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenen 'Focus Turkey' toplantısında Türkiye'deki yatırım...
Haber: ADİL KÜÇÜK / Arşivi

HANNOVER - Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) Başkanı ve Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenen 'Focus Turkey' toplantısında Türkiye'deki yatırım imkânlarından bahsederek yabancı yatırımcıları Türkiye'ye çağırdı. Önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin 1 milyon 200 bin adet olan otomotiv üretim kapasitesinin daha da artması gerektiğine işaret etti. Türk otomotiv sektörünün iki-üç yıllık hedefinin 1 milyon adet üretim ve 700 bin adet ihracat olduğunu belirten Durak, uzun dönemdeki (yedi-sekiz yıl) hedefin ise 2 milyon adet üretim ve 1.5 milyon adet ihracat olduğunu kaydetti. Durak, Volkswagen, Opel, Citroen gibi Avrupalı grupların Türkiye'ye gelerek bu açık potansiyeli doldurmaları ve yatırım yapmaları gerektiğini söyledi.
'Boşluğu doldururuz'
Turgay Durak, konuşmasının sonunda da bu şirketlerin Türkiye'ye yatırıma gelmemeleri durumunda yatırım ihtiyacının mevcut firmalar tarafından karşılanacağını ve bu boşluğun doldurulacağını söyledi.
Durak, konuşmasında Türkiye'deki otomotiv pazarıyla ilgili olarak da bilgiler verdi. Almanya'da 1000 kişi başına düşen otomobil sayısının 593, İspanya'da 599, Yunanistan'da 487 dünya ortalamasının 132, Türkiye'de ise 112 olduğunu belirten Durak, "Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir hızla artıyor. Dolayısıyla pazarda çok büyük bir potansiyel bulunuyor" dedi. Türki otomotiv sektörünün özellikle Ar-Ge ve teknoloji üretimi konusunda büyük mesafe kat ettiğini dile getiren Durak, Türkiye'de yatırım yapmak isteyenleri motive edecek birçok unsurun Türkiye'de bulunduğuna işaret etti. En önemli endişelerin ise istikrarlı olmayan bir ekonomi ve yüksek vergi oranlarından kaynaklandığını dile getiren Durak, bu konuda da hükümetin önemli atılımlar attığını söyledi.'Birbirimizi tamamlıyoruz'
Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (Taysad) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu da, "Türk ekonomisinin ihracat birincisi otomotiv sektörünün yan sanayisi, Ar-Ge'si, kalite anlayışı ve tasarım kabiliyetiyle göz kamaştırıyor" dedi. Türk otomotiv sanayi ile Alman otomotiv sanayi arasında yıllara ve stratejik ortaklıklara dayanan köklü bir birlikteliğin olduğuna da dikkat çeken Burhanoğlu, "Dileğimiz karşılıklı yatırım ve işbirliğiyle bu ilişkilerin daha da ileri gitmesidir. Her iki ülkenin de otomotiv sanayinde birbirini tamamlayan birçok önemli özelliği var. Bu alanlara yapılacak işbirlikleri iki ülkenin sanayisine ve ekonomisine büyük katkılar sağlayacaktır" dedi. Burhanoğlu, yan sanayinin Türkiye'de 200 bin kişiyi istihdam sağladığını, 11.5 milyar dolarlık toplam ciroya ulaştığını, 3.6 milyar dolarlık doğrudan ihracatla ekonominin can damarlarından biri haline geldiğini anlattı.