Avrupa'nın stres testinde yedi banka sınıfı geçemedi

Avrupa'dan 91 bankanın ekonomik şoklara dayanıklılığını ölçen stres testinde yedi banka sınıfta kaldı. Alman Hypo Real Estate, Yunan ATEBank ve beş İspanyol başarısız oldu

İSTANBUL - Dünya piyasalarının nefesini tutarak beklediği stres testi sonuçları dün açıkladı. Avrupa Bankacılık Regülasyon Merkezi’nin (CEBS) bankaların finansal ve ekonomik şoklara karşı dayanıklılığını ölçen stres testlerine göre, 91 bankadan yedisi testleri geçemedi. Teste giren 14 Alman bankasından sadece krizde devlet kontrolüne geçen Hypo Real Estate sınıfta kaldı. Belirlenen kriterleri geçemeyen bir diğer banka ise Yunan ATEbank oldu. Diğer Yunan bankaları, Alpha Bank, EFG Eurobank, National Bank of Greece (NBG), Piraeus Bank ve TT Hellenic Postbank da testleri başarıyla geçti. 

En kötüsü İspanyollar
Avrupa bankacılık sektörünün yüzde 65’ini oluşturan bankalara uygulanan stres testlerinde en fazla kayıp İspanyol bankalarında yaşandı. Teste tabii tutulan ‘cajas’ olarak adlandırılan İspanyol beş yerel bankadan Banca Civica, Diada, Espiga, Unnim ve Cajasur testi geçmeyi başaramadı.
Yapılan açıklamaya göre, testi geçemeyen yedi bankanın 3.5 milyar avro (4.5 milyar dolar) sermayeye ihtiyacı olduğunu belirtildi. İspanya hükümeti stres testleri sonrasında yaptığı açıklamada, ülkenin en büyük bankası Santander başta olmak üzere İspanyol bankacılık sisteminin yüzde 95’inin testi geçtiğini açıkladı.

Beklentinin altında kaldı, avro yükseldi
Stres testlerini büyük bankaların başarıyla geçmesi ve sınıfta kalan banka sayısının beklentilerin altında kalması avronun değer kazanmasına neden oldu. Gün içinde stres testi sonuçlarına yönelik kaygılarla 1.2967’ye kadar çıkan avro/dolar paritesi test sonuçlarıyla 1.28 seviyelerine geriledi. İrlanda, Portekiz, İtalya, Fransa, İngiltere ve İsveç bankalarının tümü testte başarı sağladı.
Stres testi senaryosunda, iki yılda AB ’deki büyüme tahmininden yüzde 3 sapılması, Mayıs 2010 öncesinde yaşandığı gibi bazı ülke tahvillerinin faizlerinde hızlı yükselme ve piyasalarda muhtemel yeni şoklar dikkate alındı. ABD, küresel finansal krizde devasa zararlar açıklayan ve kamu kaynaklarıyla kurtarılan bankalarından 19’unu geçen yıl stres testine tabi tutmuş, Bank of America dahil başarısız not alan 10 bankanın 74.6 milyar dolar ek sermayeye ihtiyaç duyduğu ortaya çıkmıştı. (Radikal)

İşte testin kriterleri
* Banka stres testleri çift dipli resesyona ve hisselerde yüzde 20 düşüşe dayanıyor. 

* Avrupa’da ekonomilerin 2010 ve 2011 yılında yüzde 3 daralma kaydedeceği öngörüldü. 

* Stres testlerinde bankaların seküritize edilmiş varlıklarında dört kademe not indirimi olacağı öngörülüyor.

* Avrupa Bankacılık Regülasyon Merkezi’nin (CEBS) stres testlerinde uyguladığı yönteme göre, Yunanistan’ın 5 yıllık tahvillerinin 2009 yıl sonu değerleri üzerinden yüzde 23.1 iskonto uygulandı.

* 5 yıllık İspanya tahvillerinde iskonto yüzde 12.3, Portekiz tahvillerinde yüzde 14, Almanya tahvillerinde ise yüzde 4.7 olarak hesaba katıldı.

* Belirtilen koşullar altında seviye 1 sermaye oranı yüzde 6’nın altına düşen bankalar başarısız kabul edildi.


    ETİKETLER:

    Avrupa Birliği