Avrupa'ya doğalgaz

Hazar Bölgesi ve Ortadoğu doğalgazının, boru hattı ile Avrupa'ya taşınması projesi olan Uluslararası Türkiye-Avusturya (Nabucco) Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nde Ortak Girişim Anlaşması imzalandı.

ANKARA - Hazar Bölgesi ve Ortadoğu doğalgazının, boru hattı ile Avrupa'ya taşınması projesi olan Uluslararası Türkiye-Avusturya (Nabucco) Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nde Ortak Girişim Anlaşması imzalandı.
Anlaşmanın imzalanması, projenin 5 ortağı Botaş (Türkiye), Burgargaz (Bulgaristan), Transgaz (Romanya), MOL (Macaristan) ve OMV Gas (Avusturya) şirketlerinin önceki gün Viyana'da gerçekleştirdikleri Nabucco Çalışma Şirketi genel kurul toplantısında gerçekleşti. Konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ortak Girişim Anlaşması, taraf şirketler arasındaki işbirliğinin tüm hukuki yönlerini düzenliyor. Bu arada, Haziran 2004 tarihinde kurulan Nabucco Company Pipeline Study Ltd. Şti. (Nabucco Boru Hattı İş Geliştirme Şirketi), Nabucco Gas Pipeline International Ltd. adı ile yapılandırılarak, amaç ve görev kapsamı, iletim sistemi operatörünün tüm faaliyetlerini içerecek şekilde genişletildi.
'Türkiye için önemli'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de yaptığı açıklamada, projenin önemine işaret etti. Enerji Bakanı Güler, söz konusu anlaşma ile Uluslararası Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin gerçekleşmesi yolunda çok önemli bir aşamanın daha tamamlandığını kaydetti.