Avrupa'ya İtalya'dan girdi

Avrupa'ya İtalya'dan girdi
Avrupa'ya İtalya'dan girdi

Zeynep Bodur Okyay, İtalya nın kendileri için bir başlangıç olduğunu söyledi.

Kale Grubu İtalya'da aldığı fabrikayla globalleşme yolunda adım attı. Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, "Irak ve İran radarda" dedi.
Haber: JALE ÖZGENTÜRK / Arşivi

Kale Grubu seramik sektöründe Avrupa’da 3’üncü, dünyada 12’nci sırada yer alıyor. 100 ülkeye ihracat yapıyor. Seramikte önemli merkezlerden biri olan İtalya da önemli pazarlarından biri. İtalyan Lisesi mezunu Zeynep Bodur Okyay, uzun yıllardır Türk-İtalyan İş Konseyi Başkanlığı yapıyor.
Global oyuncu olmak isteyen grup 20 ay önce İtalya’nın 10’uncu büyük seramik fabrikası Fincuoghi’nin karo bölümünü satın almıştı. Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Okyay Bodur ve Sorumlu Başkan Yardımcısı İhsan Karagöz, gelecek stratejileri açısından önem verdikleri yatırımlarını anlatmak için bir grup gazeteciyi İtalya’ya davet etti. Önce showroom’un bulunduğu Modena’da, daha sonra da Parma’ya bağlı Borgotaro’daki fabrikada hedeflerini anlattı.
Okyay, İtalya’da fabrika satın almaya 3 yıl önce karar verdiklerini söylüyor. Bugün Kale İtalya’nın başkan yardımcısı Giulio Cicognani, 1960’larda kurulmuş, kriz öncesinde 125 milyon euro ciroya ulaşmış, sektörün 10’uncu büyük fabrikası Fincuoghi’yi öneriyor.
Kurucusunun hasta olması ve ikinci kuşağın sektörü bırakmak istemesi nedeniyle satışa çıkan fabrikanın üretimi durma noktasına gelmiş. Şirketin Edilgres, Edilcuoghi, Campani olmak üzere markaları da bulunuyor.

“Anneciğim Türkler”
Yapılan araştırma sonucu satın alma kararı alınıyor. Ancak bölgenin tek sanayi yatırımı olduğu için çalışanlardan ve kasabadan tepki geldiğini anlatan Bodur, satın alacak şirketin bir Türk firması olmasının da tepkileri arttırdığını anlatıyor. İtalya’daki “Anneciğim Türkler” korkusunun yine açığa çıktığını söylüyor. Bu aşamada bölgenin yerel yönetimi devreye girmiş. Belediye Başkan Yardımcısı Reggio Emila, grubu tanımak istemiş ve Bodur Ailesi Türkiye ’ye davet ederek fabrikalarını gezdirmiş. Fabrikanın kapatılmayacağına ikna olunca da satış gerçekleşmiş.
Fabrikada bugün 4.5 milyon metrekare üretim yapılıyor. Bodur, kendi markalarıyla birlikte bu fabrikadan ihracatı arttırmayı planlıyor. Gelecek hedefleri üretimi, ciroyu ve çalışan sayısını eski rakamlara ulaştırmak.
Zeynep Bodur Okyay, grubun kurucusu İbrahim Bodur’un bu satın almaya nasıl baktığı sorusunu ise şöyle yanıtlıyor: “Bize ‘Ne işiniz var İtalya’da. Kendi markamızı dünyada daha ileri noktalara taşımaya bakın. İtalya’da üretim zor iştir’ dedi ama sonra ikna oldu.”

Avrupa pazarı önemli
Okyay, neden İtalya’yı seçtiklerini ise şöyle anlatıyor: “Made in İtaly önemli bir etiket. 15 milyondan fazla İtalyan dünyanın birçok yerinde yaşıyor ve ülkeleri ile bağlarını koruyor. Avrupa’da kriz var ama hâlâ birim başına en yüksek fiyata satışı bu ülkelere gerçekleştiriyoruz.”
Zeynep Bodur Okyay, yeni satın alma ve yatırım hedefleri konusunda da şu bilgileri veriyor:
“İtalya, bizim için başlangıçtı. İtalya’da yeni marka düşünmeyiz. Afrika, Ortadoğu , Türki cumhuriyetler, Irak, siyasi sorunlar çözülürse İran, radarımızda olacak.”


Gezi’de orta yol bulunmalı

İtalya’dayken gözümüz kulağımız Türkiye’deydi. Floransa’da dolaşırken kentin ünlü meydanlarından birinde bir sürprizle karşılaştık. İtalya’nın ünlü gazetesi Le Republica’nın Orhan Pamuk’la yaptığı söyleşi barkovizyondan yayımlanıyordu. Meydanı dolduran İtalyanlar ise dikkatle Pamuk’un İstanbul ’da yaşananlara ilişkin ‘endişe dolu eleştirileri’ni dinliyordu. Gezi Parkı olaylarını Zeynep Bodur Okyay’a da sorduk. Okyay, Türk-İtalyan İş Konseyi’nin İtalya’daki eski toplantılarını hatırlatarak şunları söylüyor: “Bize hep, ‘Türkiye’de demokrasi var mı? Türkiye, İran gibi olur mu?’ diye sorarlardı. Son yıllarda bunlar sorulmaz olmuştu. Gezi Parkı’yla başlayan süreci sanayici olarak endişeyle izliyorum. Huzur ortamı Türk sanayicisi kadar yabancılar için de önemli. Yeniden ‘kaos’ izlenimi yaygınlaşırsa iyi olmaz. Orta yolu bulup, işleri rayına oturtmak lazım.”

bigPara.com