'Avrupa'ya sağlık ihraç edeceğiz'

Anadolu Grubu bünyesindeki Anadolu Vakfı tarafından Johns Hopkins Medicine işbirliği ile kurulan Anadolu Sağlık Merkezi, dün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle hizmete açıldı.

İSTANBUL - Anadolu Grubu bünyesindeki Anadolu Vakfı tarafından Johns Hopkins Medicine işbirliği ile kurulan Anadolu Sağlık Merkezi, dün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle hizmete açıldı. İstanbul Gebze Çayırova'da kurulan ve bugüne kadar 90 milyon dolar harcanan Anadolu Sağlık Merkezi, tüm birimleri tamamlandığında toplam 200 milyon dolara mal olacak.
Amerika'nın ünlü hastane zinciri Johns Hopkins işbirliği ile kurulan 209 yataklı Anadolu Sağlık Merkezi, önümüzdeki haftadan itibaren hasta kabule başlayacak.
Açılışta konuşan Erdoğan, "Anadolu Sağlık Merkezi projesi ile yeni bir ihracı başlatıyoruz. Artık sadece Ortadoğu ve Asya değil Avrupa ülkelerinden de hastalar tedavi olmak için Türkiye'ye gelmeye başladı. Sağlık hizmetini ihraç eder hale geleceğiz. Anadolu Sağlık Merkezi işsizlere iş sağlayacak, Türkiye için de marka olacak" dedi. Sağlıkta yeniden dönüşümü başlattıklarını belirten Erdoğan, "Artık yeşil kart, pembe kart dönemi bitiyor. Genel sağlık sigortasını çıkatıyoruz. Yılın ikinci yarısında uygulanacak. Bundan böyle herkes doğuştan sigortalı olacak. Bu demokratik, laik ve sosyal hukuk devletinde yaşamanın gereği. Yeni yatırımlar sadece yatırımcıya değil ülkeye de güven getirdi. 36 ilde teşvik var. İstersen kendi şehrinde yatırımını yap" diye konuştu.
'Sağlık merkezi olacağız'
Anadolu Endüstri Holding İcra Başkanı ve Anadolu Vakfı İktisadi İşletmesi İcra Başkanı Tuncay Özilhan, "Bugün 1980'li yılların başından beri kurduğumuz hayalimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz" dedi. Özilhan, şunları söyledi: "Temelini 12 Haziran 2002'de attığımız Anadolu Sağlık Merkezi, tamamıyla Anadolu Vakfı'nın kaynakları kullanılarak inşa edildi. 1979'da kurduğumuz Anadolu Vakfı'nı, grubumuzun yarım asrı aşan geçmişinde yaptığımız en hayırlı, en güzel iş olarak görüyoruz. Onkolojik bilimler, kalp sağlığı ve nörolojik bilimlerde cazibe merkezi olacağına inandığımız merkez, kurucularımız Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan'ın yönlendirme ve desteği ile bugünlere geldi."
Sağlık alanındaki işbirliğini Amerika'da son 14 yıldır en iyi hastane seçilen Johns Hopkins'le gerçekleştirdiklerini hatırlatan Özilhan, şöyle devam etti: "Vizyonumuz çerçevesinde, çok uluslu şirketlerle işbirliği içinde, Adriyatik'ten Pasifik Okyanusu'na kadar uzanan coğrafyada, birçok sektörde faaliyet gösteriyoruz. Amacımız ülkemizdeki sağlık hizmetlerini geliştirmenin yanı sıra sağlık alanında yakın coğrafyanın da tercih edeceği bir merkez olmak."
Rüya gerçek oldu
Anadolu Sağlık Merkezi fikri, ilk kez Anadolu Grubu'nun kurucularından İzzet Özilhan'ın 25 yıl önce gördüğü rüya sonrası ortaya çıkmış. Özilhan, gördüğü rüyayı kır kahvesinde Vehbi Koç'a anlatmış, rüyasında binlerce kişinin kuyruk olup kendilerini dinlediğini, bunun da hayırlı yatırımın müjdecisi olduğunu söylemişti.
Genel Direktör Murat Dayanıklı da şunları söyledi: "Anadolu Sağlık Merkezi'nde hastaneden sağlıklı yaşam ve rehabilitasyon merkezine, bakımevinden son dönem evine, hemşirelik yüksek okulundan, araştırma laboratuvarına kadar birimler yer alıyor. 200 milyon dolara mal olacak Türkiye'nin ilk ve tek entegre sağlık yatırımını gerçekleştirmek üzere çalışma yapıyoruz. 45 bin metrekare kapalı alanda, 209 yatak bulunuyor. Çocuk hastalıklarından deri hastalıklarına, genetikten göğüs hastalıklarına her ihtisas dalında hizmet verilecek. Kalp sağlığı, kanser, beyin hastalıkları ve kadın sağlığında Güney Avrasya'nın referans merkezi olmayı amaçlıyoruz."
Depreme dayanıklı
Sağlık Merkezi'nin 9 şiddetinde deprem sonrası operasyona devam edebilecek yapıda olduğunu belirten Dayanıklı, "Tam gün çalışan hekimlerimizin yüzde 57'si yurtdışı deneyime, yüzde 40'ı akademik unvana sahip" dedi.