Avrupa'yı Riga'dan 'TAV'layacak

Avrupa'yı Riga'dan 'TAV'layacak
Avrupa'yı Riga'dan 'TAV'layacak

Riga Havalimanı ndaki duty free mağazalarının açılışını TAV ve ATÜ yöneticileri ile Letonya Ulaştırma Bakanı Aivis Ronis (soldan dördüncü) yaptı.

TAV, Baltıkların transit merkezi Riga'da duty free ve ticari alanlar işletmesini aldı. Hedef şimdi diğer Kuzey ülkeleri ve Rusya.
Haber: ZİYA ÖZIŞIK - ziya.ozisik@radikal.com.tr / Arşivi

RİGA- TAV Havalimanları Avrupa’ya adımını kuzeyden attı. İştiraki ATÜ ile Letonya’nın Başkenti Riga’da yer hizmetleri, gümrüksüz alışveriş noktası (duty free) ve diğer ticari alanların işletmesini alan şirketin İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, “Riga Baltık ülkelerinin ortasında önemli bir lokasyona sahip bir havalimanı. İstanbul ’a benzer özellikleri var. Nasıl İstanbul güneyde Avrupa ve Asya’yı birleştiren bir köprü olarak önemli bir transit yolcu merkezi ise Riga da kuzeyde Avrupa ve Asya’yı birleştiren önemli bir köprü” dedi.
Letonya Ulaştırma Bakanı Aivis Ronis ve ATÜ’nün ortağı dünyanın üçüncü büyük duty free şirketi Alman Heinemann Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Claus Heinemann’ın katılımıyla gerçekleşen Riga Havalimanı’nın ticari alanlarının hizmete açılması töreninde konuşan Şener “Geçen yıl Riga Havalimanı’ndan 5.1 milyon yolcu uçtu. Bu çok önemli bir rakam. Bölgenin transit yolcu merkezi. Buradan İsveç, Norveç ve Danimarka’ya açılmayı istiyoruz” diye konuştu. 

Rusya için hazırlanıyoruz
Şener bundan sonra hedeflerinin Rusya olduğunu dile getirerek “Rusya pazarından çok şey bekliyoruz. Rusya’da şu anda bir iki tane özelleştirme oldu. Burada havacılık sektörü anlamında çok büyük özelleştirmeler olacak. Biz de bunlara hazırlanıyoruz’’ dedi. Şener, 2020 için 100 milyon yolcu hedefi koyduklarını sayının geçen yıl 53 milyona ulaştığını, belirterek “Bu yıl 69 milyon yolcu bekliyoruz. 100 milyon yolcu hedefini daha önceden yakalayacağımızı düşünüyorum. Hayallerimizi kısa tutmuşuz” dedi ve ekledi: “TAV olarak ‘akıllı büyüme’nin peşindeyiz. Hiçbir zaman operasyonel ve finansal yeteneklerimizi aşan hedeflerin peşinden gitmedik. Her yıl çift haneli büyüyoruz.” TAV Havalimanları’nın azınlık hisselerinin satışı ile ilgili olarak Şener şunları söyledi: “TAV’ın talipleri arasında sadece basına yansıyan Fransız şirketleri yok. Birçok başka aday var. Ancak adayların birbirinden haberdar olmaması için adlarını ve ülkelerini açıklayamıyoruz. Taliplerden son teklifleri alıyoruz. Bugün yarın bu aşamayı da tamamlarız. Önümüzdeki hafta da karara varıp bu konuyu kamuoyuna açıklayacağız.”

Victoria Secret önce İstanbul’a sonra Riga’ya
ATÜ Duty Free Genel Müdürü Ersan Arcan, önümüzdeki günlerde Atatürk Havalimanı’nda ve Riga Havalimanı’nda ünlü iç giyim markası Victoria Secret’ın bir mağazasını açacaklarını belirtti. Arcan, “İlk etapta 2 havalimanına açacağımız Victoria Secret mağazalarını daha sonra işletmesini yaptığımız diğer havalimanlarına da taşıyacağız” diye konuştu.

bigPara.com