Avusturyalı gitti Alman geldi

Avusturyalı gitti Alman geldi
Avusturyalı gitti Alman geldi
EnerjiSA'nın Avusturyalı ortağı Verbund yüzde 50 hissesini Alman E.ON'a devretmek için anlaştı.

VIENNA/FRANKFURT  - Avusturyalı Verbund, Enerjisa'daki yüzde 50 hissesini Almanya 'nın en büyük enerji şirketi E.ON'a varlık takası yoluyla devretmek için anlaştı.
Verbund yetkilisi her bir tarafın takasa konu varlıklarının değerinin 1 milyar euronun üzerinde olduğunu söyledi. Açıklamada takas işleminin düzenleyici kuruluşların onayına bağlı olarak 2013'ün ilk çeyreğinde tamamlanması planlandığı ifade edilirken anlaşma hakkında ayrıntılı açıklamanın bugün yapılacağı belirtildi.
Temel faaliyet alanı dışında kalan varlıklarını elden çıkaran Verbund'un Enerjisa'daki yüzde 50 hissesini, E.ON'un Almanya'daki 8 hidro elektrik santrali ve diğer varlıkları karşılığında takas edeceği ifade edildi.
Enerjisa'nın kalan yarısı Sabancı Holding'e ait.
Sabancı Holding bu sabah konuyla ilgili KAP'a yaptığı açıklamada da, Verbund'un Enerjisa'daki yüzde 50 payının Alman E.ON'a devretmesi yönünde anlaşıldığını belirterek, "Şirketimiz ile Alman E.ON şirketi Enerjisa'nın yüzde 50-50 paylı ortağı olacaklardır. Verbund ile E.ON arasında Enerjisa'nın yüzde 50 hissesinin devri gerekli izinler alındıktan ve diğer gerekli süreçler tamamlandıktan sonra gerçekleşecektir" denildi.
Açıklamada, ortak değişikliği sonrasında Enerjisa'nın yatırım faaliyetlerinin planlandığı şekilde sürdürüleceği de ifade edildi.
E.ON ise Sabancı Holding ile 2020'ye kadar 8,000 megawattlık elektrik üretim kapasitesine ulaşmayı hedeflediğini açıkladı. (REUTERS)

bigPara.com