AXA: Biz işimizi yapıyoruz

Sigorta şirketi AXA, Kaliforniya'daki Ermenilerin açtığı toplu davadaki uzlaşmayla ilgili şirketin konumuna açıklık getirdi. Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ile...

İSTANBUL - Sigorta şirketi AXA, Kaliforniya'daki Ermenilerin açtığı toplu davadaki uzlaşmayla ilgili şirketin konumuna açıklık getirdi. Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ile Türkiye'deki sigortacılık faaliyetlerini 1999'da holding çatısında birleştirerek AXA OYAK Holding'i kuran ve AXA OYAK Sigorta A.Ş. ile AXA OYAK Hayat Sigorta ile faaliyet gösteren Fransız şirketi AXA, yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 2002'de Kaliforniya'da AXA ve bağlı kuruluşları aleyhine açılmış toplu davada uzlaşma sağlandığı yolunda çıkan haberlerle ilgili doğru ve güncel bilgiler verilmesinin amaçlandığı belirtildi.
Açıklamada, mahkemenin bu yıl davanın her iki tarafına da uzlaşma yolu bulunmasını emrettiği belirtilerek, şöyle denildi: "Bu nedenle uzlaşma yolunun bulunması zorunluydu. Ve yol bulunmuştur. Bu uzlaşma sigorta konusuyla ilgilidir. AXA kayıtlarında ödenmemiş poliçeler bulunmaktadır. Dolayısıyla, bu dava ödenmemiş sigorta sözleşmelerimiz çerçevesinde yükümlülüklerimizin yerine getirilmesiyle ilgilidir. AXA, bir özel sektör şirketi olarak, siyasal veya tarihsel konular üzerinde herhangi bir görüş veya fikir beyan etmemiştir ve etmemektedir."
Davanın geçmişi
Açıklamada, 1997'de şirketin, 1968 yılında aralarında L'Union'un da bulunduğu üç Fransız sigorta şirketinin birleşmesiyle kurulan Fransız sigorta grubu UAP ile birleştiği kaydedilerek şöyle denildi: "L'Union' 20. yüzyılın dönümünde Türkiye'de faaliyetteki yabancı sigorta şirketleri arasındaydı ve portföyünde o tarihte yürürlükte olan sigorta poliçeleri bulunuyordu. 1915'teki olaylar ve poliçe hamillerinden birçoğunun ölmüş olması sonucunda L'Union'un elinde ödemesi yapılmamış bir dizi sigorta poliçesi kalmıştı. Şubat 2002'de Kaliforniya'da AXA ve bağlı kuruluşları aleyhine 1915'ten önce Türkiye'deki Ermeniler için düzenlenmiş ve ödenmemiş poliçelerle ilgili toplu dava açıldı. Dava, New York Life aleyhine açılmış benzer davanın sonucunun beklenmesi nedeniyle sürüncemede kaldı."
Ağustos 2005'te mahkemenin emriyle, AXA ve davacıların 4 Ekim 2005'te anlaşma imzalanmasıyla sonuçlanan uzlaşma sürecini başlattıkları belirtildi. Anlaşmanın, AXA'nın konusu ödenmemiş sigorta poliçeleri için tazminat olarak 17 milyon dolar ödeyeceği anlamına geldiği kaydedilen açıklamada, "Özel sektör şirketi olarak AXA, 1915'te Türkiye'de meydana gelmiş olan olayların niteliğine ilişkin herhangi bir görüş ya da fikir beyan etmemiştir ve etmemektedir. AXA'nın bakış açısından bu dava ödenmemiş sigorta poliçeleriyle ilgili yükümlülüklerimizin yerine getirilmesinden ibarettir" denildi.