Ayakkabı devine üç yeni ortak

Ayakkabı devine üç yeni ortak
Ayakkabı devine üç yeni ortak
Ziylan Grubu'nun %50'si Ülker'i bünyesinde bulunduran Yıldız Holding'in iştiraki Gözde Girişim, BİM ve Mater Footwear'a satıldı.

Bünyesinde Flo, Polaris ve Kinetix gibi ayakkabı markalarını bulunduran Ziylan Grubu’nun yüzde 50 hissesi satıldı. Ziylan’ın yarısını satın alan üçlü konsorsiyumda, Yıldız Holding’in iştiraki Gözde Girişim, BİM ve Turkven’in danışmanlığını yaptığı girişim sermayesi fonlarının iştiraki Mater Footwear bulunuyor. Satış işleminin 500 milyon TL’yi aştığı tahmin ediliyor. Ziylan Grup bünyesinde Flo, Polaris, Kinetix ve Lumberjack gibi markaları bulunuyor.
Ziylan Grup’tan yapılan açıklamada, işlemin tutarına ilişkin bir bilgi yer almazken, BİM ve Gözde Girişim KAP’a yaptıkları açıklamada, aldıkları yüzde 11,5’er hisse için 105.44’er milyon lira ödeyeceklerini belirttiler.
Türkiye genelindeki toplam 295 Flo ve Polaris mağazasıyla yılda 20 milyon çiftin üzerinde ayakkabı satışı gerçekleştiren Ziylan Grubu, Türkiye ayakkabı perakende sektörünün en büyük şirketi konumunda bulunuyor.
Ziylan Grup’un 2013 sonunda 1 milyar lira konsolide ciroyu aşacağını, 2015 hedefinin ise 1.8 milyar TL ciro olduğunu söyleyen Ziylan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan, “Önümüzdeki 3 yılda yaklaşık 100 milyon TL’lik yatırım yapacağız. Böylece 2015 yılı sonuna kadar mağaza sayımızı 450’nin üzerine, toplam satış alanımızı ise 215 bin metrekareye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Ziylan Grup, Avrupa ’ya açılma hedefi doğrultusunda 2012 yılında İtalyan ayakkabı markası Lumberjack’i satın almıştı.
Gözde Girişim, Ülker’in de bünyesinde bulunduğu Yıldız Holding iştiraki konumunda. Yıldız Holding yakın zaman içinde, indirim mağazacılık alanında faaliyet yürüten Onurex’i bünyesine katmıştı. Şok ve DiaSA’yı da bünyesinde bulunduran Yıldız Holding’in bu alandaki mağaza sayısı 2 bin 550’yi aşıyor. BİM’in mağaza sayısı ise 3700.

bigPara.com