AYB: Türkiye anahtar olacak

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Başkan Yardımcısı Wolfgang Roth, Türkiye'nin hızlı büyüyen bir ekonomi olduğunu belirterek...

ANKARA - Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Başkan Yardımcısı Wolfgang Roth, Türkiye'nin hızlı büyüyen bir ekonomi olduğunu belirterek, "Türkiye, gelecek yıllarda, Avrupa Yatırım Bankası için anahtar ülkelerden biri olacak" dedi. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üye olmasının AB'yi etnik, dinsel ve kültürel olarak daha da güçlendireceğini söyleyen Roth, Türkiye'nin AB'nin İslam ülkeleriyle ilişkilerinde köprü ülke olabileceğini vurguladı. Roth, "Türkiye'nin anahtar ülke olmasının sebebi, Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisi ve AB'ye aday ülkeler arasında en büyük ülke olmasıdır" diye konuştu.
Turizme yönelecek
Avrupa kamuoyunun, Türkiye konusunda, bilgi eksikliğinden kaynaklanan şüpheci bir yaklaşımının bulunduğunu ifade eden Roth, tam üyelik sürecinde Türkiye üzerindeki şüphelerin kalkacağını belirterek, "Türkiye'nin 2015'e kadar, tam üye olacağına inanıyorum" ifadesini kullandı. Türkiye'nin AB'ye uyum sürecinde, altyapı projelerine önemli oranda mali katkıda bulunacaklarını belirten Wolfgang Roth, bu süreçte Türkiye'ye Dünya Bankası gibi, hatta Dünya Bankası'ndan daha fazla artan oranda mali ve teknik yardım sağlayacaklarını aktardı. Roth, AB sürecinde, AYB'nin, Dünya Bankası'nın yerini alacağını vurguladı. Türkiye'nin büyük turizm potansiyeline dikkat çeken Roth, turizm sektörüne önemli miktarda kaynak aktaracaklarını açıkladı.