AYB: Türkiye Avrupa'nın büyüme motoru olacak

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Başkanı Phillippe Maystadt, yüzde 10'na yakın büyüyen ekonomiye sahip Türkiye'nin, Avrupa'nın büyüme motoru olacağını söyledi.

ANKARA - Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Başkanı Phillippe Maystadt, yüzde 10'na yakın büyüyen ekonomiye sahip Türkiye'nin, Avrupa'nın büyüme motoru olacağını söyledi.
Türkiye'nin, son üç yılda istikrarlı büyüdüğüne işaret eden Phillippe Maystadt, bütçe disiplini için kamu yatırımlarını kısan Türkiye'ye kamu yatırımı açığını finanse etmek amacıyla yardımları artıracaklarını ve uygun koşullu krediler sağlayacaklarını belirtti. Avrupa Yatırım Bankası'nın, önümüzdeki 2-3 yıl içinde Türkiye'ye, yaklaşık 2 milyar avroluk bir kredi kullandırmayı öngördüğünü hatırlatan Maystadt, söz konusu rakamın gelecek projelere bağlı olarak daha da artırılabileceğini ifade etti.
700 milyon avro kredi
IMF ile yapılan anlaşmanın, yatırımcılarda güven artışına ve daha çok yatırımın gelmesine katkıda bulunacağını söyleyen Maystadt, "Doğrudan yatırım için uygun şartlar oluşmaya başladı, bu çerçevede Avrupa'daki bazı büyük şirketler, yatırım yapmak için Türkiye ile yakından ilgileniyorlar" diye konuştu. AB ortaklık müzakerelerinin başlamasıyla AYB ile Türkiye ilişkilerinin sıkılaşacağını belirten Maystadt, Türkiye'nin pozisyonunun Akdeniz ülkeleri grubundan alınarak Güneydoğu Avrupa bölümüne dahil edildiğini, bunun da Türkiye'deki faaliyetlerin artacağı anlamına geldiğini kaydetti. AYB, Türkiye'ye geçen yıl 700 milyon avro kredi verdi.