AYB Türkiye'ye iki şube ile geliyor

Avrupa Yatırım Bankası, biri özel sektöre diğeri ise kamu projelerine destek vermek üzere iki şube açacak. Avrupa Yatırım Fonu da Türkiye'de
'risk sermayesi' kullandıracak.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Türkiye, başta Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olmak üzere yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye ve yatırımlar için cazip bir ülke haline gelmeye başladı. Ekonomik gelişme potansiyelini gören Avrupa Yatırım Bankası (AYB) da Türkiye'de iki şube açma kararı aldı.
AYB Başkanı Philippe Maystadte, şube açma kararını Atina'da bir araya geldiği Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Ali Babacan'a iletti. Maystadte, şubelerden birini kamu kuruluşları kanalıyla yürütülen yatırım projeleriyle ilgilenmek üzere Ankara, diğer şubeyi ise özel sektör yatırımlarını kredilendirmek üzere İstanbul'da açmak istediklerini söyledi. Maystadte, Babacan'a Avrupa Yatırım Fonu'nun da Türkiye'de risk sermayesi kullandırmak üzere Türkiye'de bir projeyi uygulamayı hedeflediğini de aktardı.
Kâr amacı gütmüyor
Türkiye Kalkınma Bankası'nın (TKB) Avrupa Yatırım Fonu'nun 350 milyon avroluk bir risk sermayesi ortaklığı için AYB ile görüşmeler sürdürdüğü haberi daha önce Radikal'de yayımlanmıştı. TKB belli bir sermaye ile bu fona katılacak ve Türkiye'de henüz birkaç örneği bulunan risk sermayesi ile gelişme potansiyeli ve geleceği olan projelere verilen finansal destek sisteminin güçlendirilmesi öngörülüyor.
Merkezi, Lüksemburg'da olan AYB, 1958'de Roma Antlaşması ile kuruldu. AYB, AB içinde bağımsız, tüzel bir kişiliğe ve mali özerkliğe sahip. Sermayesi AB üyesi ülkelerce karşılanan AYB, kâr amacı gütmeden AB'nin dengeli büyümesine katkıda bulunacak yatırım projelerini finanse etmek için kredi sağlıyor. Orta ve uzun vadeli krediler veren AYB'nin 1958'de 1 milyar avro olan sermayesi 1999'da 100 milyar avroya yükseltildi.
36 milyar avroluk kaynak
2000'de banka, toplam 36 milyar avro kredi kullandırdı. Finanse ettiği projelerin önemli bir bölümü, AB içinde ekonomik açıdan geri kalmış bölge kalkınması amaçlayan projeler oluşturuyor. AB'ye üye olmayan ülkelere yönelik işbirliği politikalarının hayata geçirilmesine de katkıda bulunan banka, Afrika, Karayipler ve Pasifik ve Akdeniz'de, Orta ve Doğu Avrupa'da, Latin Amerika ve Asya'da faaliyet gösteriyor.
Marmaray'a kredi sağladı
AYB, kamu projelerinin yanı sıra özel sektör projelerine de kredi veriyor. Ulaştırma, haberleşme, çevre, enerji, sanayi, tarım ve hizmetler sektörü bankanın ilgi alanındaki kamu projeleri. Banka tarafından verilen kredi desteği proje tutarının yarıdan fazlasını aşmıyor. Banka, Türkiye'ye deprem sonrası rehabilitasyon ve gümrük birliği kapsamında kredi kullandırdı. AYB'nin bu yıl içerisinde TEDAŞ'ın yatırımları için 350 milyon avro, Samsun Hafif Raylı Sistem Projesi için 130 milyon avro, Marmaray projesine 400 milyon avroluk bölümü bu yıl olmak üzere toplam 1 milyar 50 milyon avro kredi desteği sağladı. Ayrıca, KOBİ'ler için de 25 milyon avroya kadar olan proje kredisi veriyor. AYB'nin, kamu kredileri beş yılı ödemesiz 20 yıl vadeli. KOBİ kredilerinde de ağırlıkla yedi yıl gibi orta vade kredi kullandırılıyor.