Aybar: 2007'de otomotiv satışı biraz düşer

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, otomotiv sektörünün 2006 yılını 600 binli satışlarla kapatacağını söyledi.

KAYSERİ - Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, otomotiv sektörünün 2006 yılını 600 binli satışlarla kapatacağını söyledi. Aybar, 'Sokakta İlk Adımlar' projesinin tanıtımı için geldiği Kayseri'de, yaptığı açıklamada, Türkiye'de son üç yılda yaşanan istikrarın kendi sektörlerine de yansıdığını kaydetti. Sektörün, bu yılı 600 binin üzerinde satışla kapatacağını tahmin ettiklerini belirten Aybar, şöyle konuştu:
"Otomotiv sektörü, bu yılı 600 binli satışlarla kapatacak. Bu durum, son üç yıldır yaşadığımız yüksek volümlü, belirli bir istikrar içinde giden eğilimin de bir ifadesidir. Bu rakamlar önümüzdeki yıllara daha net bakabilmemize yardımcı oluyor. Yılın ilk yarısından sonra mayısta yaşanan ekonomik çalkantı nedeniyle bir düşüş yaşandı, ama yılın genelinde 620 bin toplam pazar rakamlarının gerçekleşeceğini gördük."
'Fuar bize ivme kazandırdı'
İstanbul'da açılan fuarın, sektörün dünyadaki önemini bir kez daha ortaya koyduğunu ifade eden Aybar, şunları kaydetti: "Fuarın da getirdiği ivme ile önümüzdeki yılın satışlarının istikrarlı olacağını tahmin ediyoruz. Gerçi önümüzdeki yıl biraz daha temkinliyiz. Dünya ölçüsünde gelecek yıl önemli gelişmeler olabilir. Ülkemizde de iki önemli gelişme olacak. Ayrıca sektör olarak tahminimiz, satışların bir miktar düşebileceği yönünde. 2007'de 550 bin araç satışı bekliyoruz. Tüm bunlar Türkiye'de belirli trendin yakalandığını gösteriyor. Türkiye bundan sonra üretim kapasitesinin artışıyla, ihracattaki avantajlarının devamıyla, iç pazarın canlılığı sayesinde yapılacak yatırımlarla dünyanın, özellikle etrafımızdaki coğrafyanın üretim üssü olma rolünü sürdürmeye devam edecektir."