Aycell kötü yola düştü

 • Aycell, aralık ve ocak faturalarını abonelere mart sonunda yolladı. Sonraki aylara ait fatura dökümü hâlâ yapılamadı.
 • Ulaştırma Bakanı Oktay Vural fatura skandalında eski yönetimi suçladı. Genel Müdür Fahrettin Aydın ise "Faturalar birikti, abone sıkıntı çekmesin diye peyderpey tahsil kararı aldık"
  dedi.
 • Şu anda fatura basılamadığı ve abone kaydı yavaş gittiği için ortada gelir yok. Tasfiye edilen eski yönetim bu yıl için 250 trilyon lira zarar öngörmüştü, böyle giderse zarar ikiye katlanacak.
 • Yönetimin bilgisiyle bayilikler 'kendi (MHP) taraftarları'na verildi. Bayiler prim için kontrolü aksattı, sahte abone sayısı patladı. Bir sahte abone, iki günde 1.5 milyar liralık görüşme yapabiliyor.
 • 2001'de, faturasız hatlara ait SİM kartlarının isminin 'Dolunay' olması kararlaştırıldı. Sonradan isimden vazgeçilince 300 bin dolar harcanan 116 bin kart çöpe gitti.

  MHP'liysen görev hazır

  Aycell'in bir sorunu da siyasi kadrolaşma. Geçen haftaya kadar şirketin 'uzman'ı ve Bakan Vural'ın da danışmanı olan Ferhat Özbek, Personel Daire Başkanı yapıldı.
  MHP'li Şevkat Çetin'in yeğeni Murat Ekinci de, pazarlama özürlü şirketin satış birimi yöneticisi oldu. Değişik birimlerde çok sayıda MHP'linin 'yakını' görev yapıyor.
 • Haber: RUHİ SANYER / Arşivi

 • 2001 yılını 53 trilyon zararla kapatan Aycell abonelerine aylardır fatura göndermedi. Sahte abone sayısında ise patlama yaşandı
 • Ulaştırma Bakanı Vural'ın siyasi danışmanıyla, eski Bakan Öksüz ve MHP Başkan Yardımcısı Çetin'in yeğenleri ise Aycell'de göreve başladı


  İSTANBUL- 2001'i 53 trilyon lira zararla kapatan GSM operatörü Aycell'de kötü yönetim şirketi uçurumun kenarına getirdi. Siyasi kadrolaşmanın hızla sürdüğü Aycell'de abonelere fatura gönderilemiyor. Aralık ve ocak aylarına ait faturaları ancak mart sonunda gönderebilen Aycell, sonraki aylara ilişkin fatura dökümünü yapamadı. Bu nedenle de Aycell aboneleri, şubat, mart ve nisanda yaptıkları konuşmaların bedelini yönetimin beceriksizliği yüzünden ödemedi. Bu durumu, eski genel müdür ve teknik işlerden sorumlu genel müdür yardımcısının görevlerine son verilme nedenleri arasında gösteren yönetim kurulu, soruna kendi getirdiği adamlarla da çözüm bulamadı.
  Aycell'de binlerce abonenin aylardır ücret ödemeden konuştuğunu hem Genel Müdür Fahrettin Aydın, hem de Ulaştırma Bakanı Oktay Vural kabul etti. Durumdan yeni yönetimin işbaşı yapmasıyla haberi olduğunu kaydeden Ulaştırma Bakanı Vural, kendisine, "Faturalama sistemi kurulmamış. Faturalar bu nedenle gönderilememiş. Sistemin alt yapısı oluşturulmamış" diye bilgi verildiğini anlattı. Vural, "Hemen ekip kurduk. İlk faturalar da gönderilmiş" diye konuştu. Aycell Genel Müdürü Fahrettin Aydın ise aralık-ocak aylarını kapsayan ilk faturanın nisanda gönderildiğini belirterek,
  "Faturalar biriktiği için aboneler sıkıntı yaşamasın düşüncesiyle diğer faturaları peyderpey tahsil kararı aldık. Baştan böyle bir sıkıntı yaşanacağı düşünülmemiş" dedi.
  Rekor zarar bekleniyor
  Yetersiz yönetimin devamı durumunda Aycell'in 2002'yi rekor zararla kapatacağı tahmin ediliyor. Büyük ölçüde tasfiye edilen eski yönetimin bu yıl için 250 trilyon zarar öngördüğünü belirten konuya yakın kaynaklar şunları söyledi: "Bu rakam yatırımlar ve önemli miktarda geliri kapsıyordu. Şu anda fatura basılamadığı ve abone kaydı yavaş gittiği için ortada gelir yok. Aycell, bu durumda planlanan yatırımları da gerçekleştirirse, zarar kolaylıkla iki ya da üçe katlanabilir. Yönetim kurulunun kadrolaşma dışında iş yaptığı yok. Hiçbir yerde duyuru yapılmadan yetersiz kişilere bayilik veriliyor. Yetersiz bayilerin satışları nedeniyle sahte abonede patlama oldu."
  'Abonelerin yarısı sahte' iddiası
  Bu arada, Aycell Yönetim Kurulu'ndan bir üyenin, 'Bayilikleri taraftarlarımıza versek yanlış mı olur?' sorusunun cevabının, 'Yok canım' diye gelmesinin ardından dağıtılan bayilikler, sahte abone patlamasını da beraberinde getirdi. İddialara göre, Aycell abonelerinin yüzde 50'si sahte. GSM jargonunda sahte abone konuşma ücretini ödemeye niyeti olmayan ve bu nedenle de abone olurken sahte kimlik kullanan ya da yanlış adres veren kişi anlamına geliyor.
  Aycell'de sahte abonelerin bir kısmı ilk faturanın, 'Bu adreste böyle bir kişi yoktur' notuyla geri dönmesi üzerine ortaya çıktı. Bir kısım abonenin sahte olduğu da bayinin gerekli evrakları göndermekte ilgisiz davraması nedeniyle anlaşıldı. Bazı bayilerin sahteciliğe karşı fazla duyarlı olmamalarının sebebi her abone için Aycell'den ortalama 10 milyon lira aktivasyon primi almaları. Bayi, aboneyle ilgili bilgileri Aycell'e faksla yolluyor. Telefon bu bilgilere dayanılarak görüşmeye açılıyor, ardından da bayiye aktivasyon primi ödeniyor. Bayinin iki işgünü içinde evrakların orijinallerini Aycell'e göndermesi gerekiyor. Evraklar gelmeyince de telefon kapatılıyor. Sahte abonenin bu 1.5-2 günde yaptığı görüşmenin faturası bazen 1.5 milyara ulaşıyor. Öte yandan, sahte abonelerin en çok Telsim'in seks hatlarıyla konuştuğu belirtildi.
  Aycell'le bayiler arasında imzalanan sözleşmeler sahte abone konusunda bayilere önemli sorumluluk getiriyor. Ancak bugüne kadar bayilerden bir yaptırımla karşılaşan olmadı. Bu arada, Aycell yönetimindeki bazı kişilerin bayilerin aktivasyon primlerini biran önce alabilmeleri için gayret sarf ettikleri görüldü. Aycell'in 2002 bütçesinde, abone yapıldığı takdirde 36 trilyon aktivasyon primi verilmesi öngörüldü.
  Faturasız hattın adı Dolunay
  Diğer taraftan, Aycell'de ilginç uygulamalar da ortaya çıkıyor. 2001'in nisanında Aycell Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Karaarslan faturasız hatlara ait SİM kartlarının isminin 'Dolunay' olmasını kararlaştırdı. Bunun üzerine, Patent Enstitüsü'ne başvurulup isim tescili yaptırıldı. Sözkonusu isim Yönetim Kurulu kararı olmaksızın 300 bin dolar değerinde SİM kartın üzerine bastırıldı. Ancak, sonra isimden vazgeçildiği için kullanılmaz hale 116 bin kart depolara kaldırıldı. Aycell'e yakın kaynaklar, bunun şirketteki plansız ve programsız uygulamaların yalnızca biri olduğunu ifade ediyor. Bir başka ilginçlik ise maaşlarda yaşandı. Yeni genel müdür ve genel müdür yardımcılarının maaşının önemli oranda artırıldığı, ancak Hazine temsilcisi olan Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Tezcan'ın maaşına zam yapılmadı. Bu konuda görüşünü almak istediğimiz Tezcan'a ulaşılamadı.


  Yeğen ve siyasi danışman çiftliği
  Aycell'deki siyasi kadrolaşmanın son örneği geçen hafta yapılan iki atama. Son olarak yönetim kurulu tarafından şirkete uzman olarak alınan ancak geçen haftaya kadar MHP'li Ulaştırma Bakanı Oktay Vural'ın siyasi danışmanı olarak görev yapan ve Aycell'e pek uğramayan Ferhat Özbek, Personel Dairesi Başkanı olarak atandı. MHP Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şevkat Çetin'in yeğeni Murat Ekinci de, büyük bir pazarlama zaafiyeti içinde olan Aycell'in satış birimi yöneticiliğine getirildi. Ekinci'nin Aycell'deki yeni görevinde bayilerle ilişkileri de yürüteceği ifade ediliyor. Eleman alımını yapacak olan Özbek'in bir haftadır kendisine tahsis edilen odada çalıştığı öğrenildi.
  Sınırlı sayıda elemanla çalışan ve 100 bin aboneye ulaştığı ifade edilen Aycell'de MHP'li bürokrat ve politikacıların yakınları da görevlendirildi. Edinilen bilgiye göre, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı ve Aycell Denetim Kurulu Başkanı Elahattin İçer'in yeğeni Özgür İçer, eski Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz'ün yeğeni Recep Öksüz, Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Hasan Tüfekçi'nin yeğeni Selcen Tuncer, MHP İzmir Milletvekili Yusuf Kırkpınar'ın danışmanı Gökhan Genç de Aycell'de çalışıyor. Bu arada Aycell'in bölge itibarıyla en iyi bayii olan Beşiktaş Ana Bayiliği de Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Elahattin İçer'in ağabeyi Selahattin İçer'e verildi.