Ayçiçeği ve çeltik tarlaları su içinde kaldı, çiftçi yardım bekliyor

Ayçiçeği ve çeltik tarlaları su içinde kaldı, çiftçi yardım bekliyor
Ayçiçeği ve çeltik tarlaları su içinde kaldı, çiftçi yardım bekliyor

Seller İstanbul?un Çatalca ve Silivri ilçeleriyle Tekirdağ?ın Saray, Balıkesir?in Bandırma-Gönen ve Edirne?nin İpsala ilçesinde yaşayan çiftçileri zor durumda bıraktı.

Can ve mal kaybına neden olan seller tarım arazilerini de vurdu. Ayçiçeği ve çeltik tarlalarının sular altında olduğunu söyleyen TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, 'Çiftçinin borçları ertelensin' dedi

ANKARA - Son bir haftada yaşanan sel baskınları sadece büyükşehirleri ve yazlık yöreleri değil tarım arazilerini de etkiledi. İstanbul-Çatalca, İkitelli ve Silivri ile Tekirdağ’ın Saray ilçesinde can ve  mal kaybına neden olan aşırı yağmurlar nedeniyle tarlalar da su altında kaldı. Zararın özellikle pirinç elde edilen çeltik tarlaları ile yağ elde edilen ayçiçek tarlalarında büyük olduğunu ifade ediliyor. Bunun da ürün azlığına ve dolayısıyla önümüzdeki dönemde fiyat artışına neden olacağı belirtiliyor. 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, son günlerde gerçekleşen aşırı yağışlar nedeniyle ayçiçeği ve çeltik tarlalarının sular altında olduğunu belirterek, doğal afet zararlarını asgari düzeye indirecek köklü tedbirlerin alınmasını istedi. Zarar gören çiftçilerin kredi ve Bağ-kur prim borçlarının ertelenmesini de isteyen Şemsi Bayraktar, doğal afetlere karşı önceden tedbir alınması konusuda da uyarıda bulundu. Bayraktar, İstanbul-Çatalca, İkitelli ve Silivri ile Tekirdağ’ın Saray ilçesinde can kayıpları ve yüksek miktarda maddi hasarlara yolaçan sellerin tarım arazilerine de büyük zarar verdiğini ifade etti. 

Tespit çalışması sürüyor
Birçok ilde halen yağmurların devam etmesi ve sel sularının çekilmemesi nedeniyle hasar tespit çalışmalarının tam olarak başlatılamadığına dikkati çeken TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, Ziraat Odalarından gelen bilgiler ışığında, aşırı yağışların çeşitli yörelerde yarattığı tahribatla ilgili olarak şu bilgileri verdi:
* “Tekirdağ- Saray’da tarlalar sular altında kaldı. Ayçiçeği hasadı başlamış olmasına rağmen ürünün önemli kısmı henüz hasat edilmedi. Ayçiçeği dışında, arılar ile büyük ve küçükbaş hayvanlar da zarar gördü.
* İstanbul-Silivri’de tarlada hasadı bekleyen ayçiçeği, domates, bostan ve az miktarda sebze sular altında kaldı.
* İstanbul-Çatalca’da ayçiçeği sular altında kaldı, ayrıca depolardaki buğday, arpa, saman zarar gördü. 11 inek telef oldu.
* İstanbul-Büyükçekmece’de 2 bin dekar ayçiçeği ve 500 dekar sebze su altında kaldı.

Hayvanlar telef oldu
* Edirne-İpsala’da devam eden aşırı yağışlar, hasadı henüz gerçekleşmeyen çeltik ürününde yatmalara neden oldu.
* Balıkesir-Gönen’de aşırı yağışlar sonucu 15 bin dekar çeltik alanı sel suları altında kaldı. Ayrıca ürünlerde yatma oldu.
* Balıkesir-Bandırma’da ayçiçeği, domates ve cevizler zarar gördü. Bu arada sel baskınları çok sayıda büyük ve küçük baş hayvanın telef olmasına neden oldu. Bandırma’da 50 küçükbaş hayvan, kümeslerdeki 50 bin tavuk boğularak telef oldu. Depolarda bulunan 50-55 bin yumurta su altında kaldı. Bazı tavuk kesimhanelerinde su basması sonucu büyük zararlar oluştu.
* Manisa-Saruhanlı’da yağışlar, kurutulmak üzere sergide bulunan üzümlere zarar verdi. Bu arada ilçe genelinde 15 bin ton üzümün sergide olduğu ifade edildi.
* Mersin-Erdemli’de şiddetli rüzgar ve hortum nedeniyle dört yerleşim biriminde toplam 87 ailenin 110.5 dekar domates, salatalık ve muz serası yüzde 100 zarar gördü. Yapılan incelemede 1 milyon 363 bin liralık maddi zarar meydana geldiği ortaya çıktı.”

Acil tedbir alınmalı!
TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, yetkililerin, üreticilerin karşılaştıkları sıkıntıları yerinde görüp, onların yanında yer almasının sevindirici olduğunu, ancak kalıcı çözüm üretilmesi ve yaraların sarılması için maddi kayıpların en kısa sürede telafi edilmesi gerektiğini belirtti. Bayraktar, buna ilişkin taleplerini de şöyle sıraladı:
* ”Sel sularının çekilmesini takiben tarım arazilerinde oluşan zararların tespiti için Ziraat Odalarımızın da içinde yer aldığı hasar tespit komisyonları, en kısa sürede biraraya gelerek çalışmalara başlamalı.
* 2090 sayılı kanunda, ürün bazında görülen zararlar dikkate alınmalı. Çifçinin zararlarının kısa sürede ödenebilmesi için gerekli bütçe oluşturulmalıdır.
* Zarar gören çiftçilerin kredi borçları, Bağkur prim borçları faizsiz ertelenerek, ödenmesinde kolaylık sağlanmalı.
* Sedde yıkılmaları ve taban suyu yükselmeleri sonucu gerçekleşen taşkınların önlenmesi amacıyla seddeler sağlamlaştırılmalı.
* Yüzey ve taban suyu yükselmelerinin önlenmesi için tahliye menfezleri yapılmalı.
* Dere yatakları her yıl düzenli temizlenmeli.
* Taşkınların önlenmesinde etkili olacak barajlar yapılmalı.
* Dere yataklarında ve tarım alanlarındaki yapılaşma durdurulmalı.
* Devlet Destekli Tarım Sigortaları Kanunu içerisinde yer alan selin, Bakanlar Kurulu Kararı ile uygulama kapsamına alınabilmesi için çalışmalara hız kazandırılmalı.”
(Radikal)