Ayda 26 bin kart 'sorunlu' oluyor

Bankaların 1.3 milyar YTL düzeyindeki batık kredi kartı alacaklarının faizlerinin affedilmesine yönelik tartışmaların yeniden alevlendiği Türkiye'de her ay ortalama 26 bin kredi kartı...

ANKARA - Bankaların 1.3 milyar YTL düzeyindeki batık kredi kartı alacaklarının faizlerinin affedilmesine yönelik tartışmaların yeniden alevlendiği Türkiye'de her ay ortalama 26 bin kredi kartı sorunlu hale gelirken, batık kredi kartı alacaklarında ayda ortalama 69.4 milyon YTL, tüketicilerin bankalara olan tüketici kredisi borçlarında ise 231 milyon YTL artış yaşanıyor.
Merkez Bankası ve Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) verilerine göre Türkiye'de her ay 1000 karttan biri borcunun geç ödenmesi ya da hiç ödenmemesi nedeniyle sorunlu hale geliyor. Ekim sonu itibarıyla 620 bin 239 olan sorunlu kredi kartı sayısı, toplam kredi kartlarının yüzde 2.1'i kadar bir büyüklük oluşturuyor. Bankaların kredi kartı alacağı sorunu yaşadıkları müşteri sayısının 200 bin olduğu tahmin ediliyor.
Verilere göre bu yıl bankalar ayda ortalama 260 bin yeni kredi kartı düzenledi ve ekim sonunda toplam kart sayısı 29.3 milyona ulaştı. Buna karşın 2004 sonunda 608 milyon YTL olan sorunlu kredi kartı alacakları, 11 ayda 1 milyar 302 milyon YTL'ye ulaştı. BKM verilerine göre kart kullanıcıları kredi kartlarıyla yaptıkları alışverişlerin yüzde 97'sini ertesi ay geri öderken, yüzde 3.3'lük kısmı ise ödeyemedi.