Aydınlatma vergisi geliyor

Enerji Bakanlığı genel aydınlatma harcamalarını abonelerin elektrik faturalarına yansıtmaya hazırlanıyor. Bakanlığın hazırladığı taslağa göre konut abonelerinden 2 YTL, sanayi abonelerinden ise 5 YTL sabit genel aydınlatma ücreti alınacak.

ANKARA - Enerji Bakanlığı, genel aydınlatma harcamalarını abonelerin faturalarına yansıtmaya hazırlanıyor. Bu çerçevede hazırlanan yasa taslağına göre, konut abonelerinden 2 YTL, sanayiden 5 YTL aylık sabit genel aydınlatma ücreti alınması öngörülüyor. Bu da elektriğe 'aydınlatma' zammı anlamına geliyor.
Enerji Bakanlığı yetkilileri, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nin (TEDAŞ) alacaklarının önemli kısmının genel aydınlatmadan kaynaklanan belediye borcu olduğunu belirtirken, sorunun çözümü için Meclis açılır açılmaz ekimde TEDAŞ'ın bu yöndeki alacaklarının tahsiline ilişkin yasal düzenleme içinde bulunduklarını belirtti.
Edinilen bilgiye göre, enerji KİT'leri arasındaki nakit akışını sağlamada zorlanılmasının ana sebebi TEDAŞ'ın abonelerden alacaklarını tahsil edememesi. Yasal düzenleme çalışmasında, 'Belediye tüketim vergisinin' de TEDAŞ'ta kalmasına dair bir madde öngörülüyor. Halen elektrik tüketim faturaları düzenlenirken sanayi abonelerinden yüzde 1, diğer abonelerden de yüzde 5 belediye tüketim vergisi alınıyor. Düzenlemeyle abonelerden alınan bu paranın da belediyelere değil doğrudan TEDAŞ'a kalması planlanıyor. TEDAŞ'ta kalmasının Elektrik Üretim ve İletim A.Ş.'ye (EÜAŞ) nakit akışı sağlayacağı belirtiliyor.
ÖTV'de 'sıfır'a doğru
Bu arada, Türkiye'nin batısındaki 13 ilde elektriklerin kesildiği 1 Temmuz'dan bu yana gündemden düşmeyen serbest elektrik üreticilerinin maliyet sorununun çözümü için çalışmaların sürdüğü belirtiliyor. Bu çerçevede, elektrik üretimine ek maliyet getiren ÖTV (bin metreküp başına 21 YTL alınıyor) sıfırlama çalışmasının sürdürüldüğü belirtiliyor. ÖTV, Maliye'ye yıllık yaklaşık 150-200 milyon YTL gelir sağlıyor. Bu yıl iç tüketim (elektrik üretimi için harcanan) ve kayıp oranının ise 32 bin 500 GWh olacağı öngörülüyor.