'Aydınlık günler geliyor'

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo De Rato, "Türkiye ekonomisinin izlenen ekonomik politika ile son yıllarda çok başarılı bir performans gösterdiğini" söyledi.

DAVOS - Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo De Rato, "Türkiye ekonomisinin izlenen ekonomik politika ile son yıllarda çok başarılı bir performans gösterdiğini" söyledi. Dünya Ekonomik Forumu toplantıları için Davos'ta bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, IMF Başkanı Rato ile görüştü. Başbakan Erdoğan'ın kaldığı Belvedere Oteli'nde yapılan görüşme yaklaşık yarım saat sürdü.
IMF Başkanı Rato görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin son yıllarda çok başarılı bir performans gösterdiğini söyledi. Türkiye'nin borç stokunun 2001 yılında GSYİH'nin yüzde 90'ı oranındayken bugün yüzde 50'lere indiğini belirten Rato, "Türkiye ekonomisi izlenen ekonomik program ile önemli başarılar elde etti. Enflasyon oranı düştü. Faiz hadleri geriledi. Büyüme sağlandı ve işsizlikte azalma görüldü. Bütçe politikaları konusunda izlenen reform politikalarında da hükümet çok başarılı. Zor bir dönemde olmasına karşın Türkiye'ye güveniyoruz. Mutluyuz, çünkü Türkiye, kendi sorunlarını kendi çözdü. Türkiye'ye güveniyoruz, Türkiye'yi aydınlık günler bekliyor" dedi.
Başbakan Erdoğan, Rato ile görüşmesinden önce de Kongre Merkezi'nde Türkiye'de yatırım yapan ya da yapmayı düşünen bir grup Türk ve yabancı işadamı ile görüştü. Basına kapalı görüşme yaklaşık bir saat sürdü.
Programa devam
Görüşmede Erdoğan'ın yabancı işadamlarına özelleştirmeden geri adım atılmayacağını belirterek "Programdan sapma olmayacak. Ben burada size Türkiye'deki güzellikleri anlatıyorum. Bunu yaptığım için de ülkemde suçlanıyorum" dediği öğrenildi. Öte yandan, Erdoğan'ın Almanya Dışişleri Bakan Frank Walter Steinmeier ile görüşmesi, Alman bakan Davos'a gelemediği için iptal edildi. (aa, Radikal)
Bakan: Galataport için hukukçuları bekliyoruz
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Galataport ihalesi konusunda Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararının Özelleştirme İdaresi'nde (Öİ) değerlendirildiğini ve inceleme sonucunda bir karara varacaklarını söyledi. Davos'ta bir özel televizyonun sorularını yanıtlayan Unakıtan, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in Galataport ihalesi konusunda kendisine bir şey söylemediğini ifade etti. Unakıtan Galataport ihalesiyle ilgili şu değerlendirmede bulundu: "Yazılanlar, çizilenler, bu konu biraz da polemik mevzuu oldu. Orada ihale, son derece şeffaf yapıldı. Ancak Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararına bakacağız.
O gerekçenin içinde zannediyorum imar planıyla ilgili bir yürütmeyi durdurma hususu var. Onları hukukçular inceliyor. Sonrasında Öİ olarak karar vereceğiz."
Bakan Unakıtan, Eyal Ofer'in Davos'ta kendisiyle görüşmek isteyip istemediği sorusunu da, "Hayır, görüşme talebi olmadı" diye yanıtladı. Bakan Unakıtan, Ofer'in ihaleye ilişkin değerlendirmelerinin hatırlatılması üzerine ise "Doğru söylüyor. Gayet açık, şeffaf bir ihale yapıldı. Bu tür özelleştirmelerde kaybeden Türkiye oluyor" diye konuştu.
Erdoğan: 5 milyar dolarlık küresel sermaye gelir
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye 2006-2007 yıllarında yıllık ortalama 5 milyar dolarlık küresel sermayenin gelmesini beklediklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, Dünya Ekonomik Forumu kapsamında 'Karşılaştırmalı Yeni Avantajlar' konulu toplantıya katıldı. AB'nin Endüstri ve Yatırımdan Sorumlu Üyesi Günter Verheugen'in başkanlığında yapılan toplantıya Erdoğan'ın yanı sıra ABD Ticaret Bakanı Carlos Gutierrez, Hindistan Planlama Komisyonu Başkan Yardımcısı Montek Ahluwalia ve Siemens Başkanı Klaus Kleinfeld katıldı. Verheugen, Erdoğan'ı davetlilere, '3 yılda ülkesini çok iyi yönetti, siyasi ve ekonomik başarılar elde etti' sözleriyle tanıtıp kürsüye davet etti.
Toplantı açılışında konuşan Erdoğan, Türkiye'nin 3 yılda yüzde 20'nin üzerinde büyüdüğünü söyledi.
Türkiye'nin dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğunu ve AB ile
müzakerelere başladığını hatırlatan Erdoğan son yıllardaki dünyaya açılışın Türkiye'yi dünyanın gündemine getirdiğini kaydedip, "Küresel sermayenin Türkiye'ye gelebilmesi için imkânlar hazırladık. Artık 'yerli ile yabancı sermaye ayrımı' yok" diye konuştu.
AB konusuna da değinen Erdoğan, "Avusturya'nın dönem başkanlığında müzakerelerin başlaması söz konusu. Bölgesel ticarette 1 numara olmayı amaçlıyoruz" dedi. Başbakan'ın açılış konuşmasının ardından konuşmacılar, Verheugen'in sorularını yanıtladı.
Erdoğan, Verheugen'in, "Türkiye, devletin önemli rol oynadığı bir ülkeydi. Artık ekonomisi piyasa odaklı. Bu değişimde karşılaştığınız en büyük zorluklar nelerdi?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Ülkelerin alışkanlıkları faturası en ağır engellerdir. Alışkanlıklar en büyük problemimizdi.