Aygaz'ın gözü dışarıda

Aygaz Genel Müdürü Mehmet Ali Neyzi, üzerinde çalıştıkları şirket satın alma konusunun Avrupa'ya yönelik olduğunu belirterek,
amaçlarının Batı Avrupa'da da LPG dağıtım işine girmek olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Aygaz Genel Müdürü Mehmet Ali Neyzi, üzerinde çalıştıkları şirket satın alma konusunun Avrupa'ya yönelik olduğunu belirterek,
amaçlarının Batı Avrupa'da da LPG dağıtım işine girmek olduğunu söyledi.
Ünlü sinema sanatçısı Şener Şen'in oynadığı 'Türkiye Enerjisini Bizden
Alıyor' temalı reklam kampanyasının tanıtımı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Neyzi, LPG'nin en büyük sorununun, standart dışı uygulamalar, ÖTV kaçakçılığı ve yetersiz denetim olduğunu, devletin bir an önce ÖTV'yi eşitlemesi ve kaçakçılığı önlemesi gerektiğini sözlerine ekledi.
LPG Kanunu'nun devreye girmesiyle birlikte sayıları 50 olan dağıtım şirketlerinden bazılarının çekilmek zorunda kalacağını belirten Neyzi, "Yeni standart ve denetimler arttıkça bu firmaların bazılarının çekilmesini bekliyoruz" dedi. Neyzi şöyle konuştu:
"Aygaz'ın önceliği Avrupa'ya çıkmak. Bulgaristan'da yatırım yaptık. Hâlâ her ay bir istasyon açmaya devam ediyoruz. Amacımız Batı Avrupa tarafında da LPG dağıtım işine girmektir. Bizim esas şu anda üzerinde çalıştığımız, ağırlıkla şirket satın alma konusuyla ilgili olduğumuz yer Avrupa'dır."
Tüpgaz pazarı daralıyor
Neyzi, Türkiye'de vergilendirmenin doğalgazın lehine, LPG'nin de aleyhine olduğunu, bu nedenle dökme pazarın son yıllarda ciddi olarak küçüldüğünü, vergi adaletsizliğinin sona ermesiyle sektörün tekrar büyümeye başlayacağını söyledi. Neyzi, bir soru üzerine Türkiye'de doğalgaz kullanımının artması nedeniyle evlerde kullanılan tüpgaz pazarının her yıl yaklaşık yüzde 3 daraldığını ifade etti.
Aygaz ile bir yıllığına anlaşan Şener Şen, reklam filminde duvarlardan geçebilen, bir anda ortadan kaybolup başka bir yerde aynı anda ortaya çıkabilen ve Aygaz'ın enerjisini yansıtan görünmez bir karakter olarak televizyon izleyicisinin karşısına çıkıyor.