Ayhan Kaplan'a dokunmak 0.99 dolar

Ayhan Kaplan'a dokunmak 0.99 dolar
Ayhan Kaplan'a dokunmak 0.99 dolar
Anadolu Kartalları'ndan sonra Ata Demirer'in son filmi Berlin Kaplanı'nın da oyunu yapıldı. Yerli filmden uyarlanan oyunlara Appstore'da ilgi yüksek.
Haber: DİLEK KÖSEDAĞI / Arşivi

Yerli yapım filmler artık ‘dokunmatik’ dünyada da kendine yer buluyor. Filmler vizyon ile eş zamanlı olarak ‘oyun’ haline getirilip online satışa sunuluyor. Uygulamanın ilk örneği Anadolu Kartalları’nın ardından şimdi de Ata Demirer’in başrolünü üstlendiği Berlin Kaplanı’nın oyun uyarlaması Appstore’larda.
Yerli yapım filmler artık iPhone ve iPad’de. Appstore’un yanı sıra Facebook için de iOS oyunları tasarlayan Fitaş bünyesindeki Kuka Apps, Anadolu Kartalları’ndan sonra ‘Berlin Kaplanı’nın da oyununu yaptı. Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) ve Fitaş işbirliğinde hazırlanan popüler yerli filmlerin oyunları artık online oynanabilecek. 0.99 dolardan satışa çıkan yerli film oyunları kullanıcılar tarafından da ilgi görüyor. Üç oyunla Appstore’da yerini alan Kuka uygulama stüdyosu, mart ayında gösterime girmesi planlanan başrollerini Tolga Çevik, Köksal Engür ve Toprak Sergen’in üstlendiği ‘Sen Kimsin’ filminin oyununu da eşzamanlı olarak piyasaya sürecek. BKM ve Fida Film desteğiyle hazırladıkları Türkçe film oyunları, çok yakında Facebook’tan da oynanabilecek. 

‘Şampiyon’un Mikrofonu’ 
BKM’nin yapımcılığında, Ata Demirer’in senaryosunu yazıp, başrolünü üstlendiği ‘Berlin Kaplanı’ da bu ‘son moda’dan nasibini aldı. Filmin oyununun ismi ise ‘Şampiyon’un Mikrofonu’. Uygulamayı indirenler Ayhan Kaplan’ın mikrofonuna kaydettikleri seslerini Ata Demirer’in ağzından Killa Hakan’ın film için bestelediği ‘Sabır’ şarkısının melodisiyle dinleyebiliyor. Berlin Kaplanı oyununda Ata Demirer’in simülasyonu olarak tasarlanan filmdeki karakteri Ayhan Kaplan ringde dövüşürken; oynayan kişi sesini, Ata Demirer tarafından seslendirilen ‘Sabır’ melodisiyle dinleyebiliyor. Kayıt butonuna basıldığında mikrofonu kullanıcıya uzatan Ayhan Kaplan, iletilmek istenen mesajı dinleyip, hazırlanıyor. Şarkı hazır olduğunda Killa Hakan, Ayhan Kaplan ve kullanıcının yazdığı sözleri ile düete başlıyor. Oluşturulan videoyu Facebook’ta da paylaşabilen kullanıcılar, iletmek istedikleri mesajı Ata Demirer’in Ayhan Kaplan tiplemesinden yaratılmış 3D karakterinin ağzından takipçileriyle paylaşabiliyorlar.
Film için hazırlanmış ikinci oyun Killa Hakan’ın ikinci şarkısının nakaratıyla oluşturulmuş Tadacan boks oyunu. Bu oyunda kullanıcılar arkadaşlarının fotoğrafını ekledikleri rakip boksörü eğlenceli bir şekilde ringlere seriyorlar. Oyuncular darbelerle yere serilen rakibinin maç sonunda aldığı şekilleri dilerse Facebook’ta arkadaşlarıyla paylaşabiliyor.

KuKa App hazırlıyor
Berlin Kaplanı Şampiyonun Mikrofonu ve Berlin Kaplanı Tadacan oyunlarını hazırlayan KuKa aplikasyon stüdyosu daha önce de Türkiye ’de ilk film oyunu olan Anadolu Kartalları ve Kelime Oyunu uygulamalarıyla oyun piyasasına giriş yapmıştı. KuKaApp Studio, Türkiye’nin ilk film oyunu Anadolu Kartalları ve Berlin Kaplanı filmlerini yapan, Türkçe iOS oyunları hazırlayan bir oyun yapım şirketi. Kısa dönemde iPad ve iPhone için hazırlanan oyunları Facebook kullanıcıları tarafından da oynanabilecek. Sunucusunun da katkısıyla son bir kaç senenin en çok takip edilen televizyon yarışma programı Kelime Oyunu, KuKaApps’in hazırladığı versiyonuyla AppStore’da en çok indirilen oyunlar arasında uzun süre bir numarada kaldı. Oyun çıktıktan bir hafta sonra 100 bin kişi tarafından iPhone ve iPad’lerine indirildi.

bigPara.com