Aylık danışmanlık ücreti 25 bin YTL

Aralarında Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olmak suçundan hüküm giyen Erol Evcil ile işadamı Hüseyin Kayapalı'nın da bulunduğu 29 kişinin tutuklandığı 'Bozuk Para Operasyonu'nda ilginç bulgular ortaya çıkıyor.

BURSA - Aralarında Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olmak suçundan hüküm giyen Erol Evcil ile işadamı Hüseyin Kayapalı'nın da bulunduğu 29 kişinin tutuklandığı 'Bozuk Para Operasyonu'nda ilginç bulgular ortaya çıkıyor. Soruşturmda Evcil adına kayıtlı bir kredi kartı bile bulunmadığı ortaya çıktı. Evcil ifadesinde, ERG Metal'in sahibi olduğunu öne sürdüğü kız kardeşlerine danışmanlık yaptığını ve buna karşılık aylık 25 bin YTL aldığını, başka bir gelirinin ise olmadığını söyledi.
Soruşturmada gözaltına alınan gruptan Kayapa Beldesi'nde çiftçilik yapan ve Hüseyin Kayapalı'nın uzaktan akrabası olan Ali Efe'nin ifadesinde, "Bir gün Hüseyin Kayapalı beni yanına çağırdı. Yeni kuracağı gazete ve televizyona beni ortak yapacağını söyleyip, evrak istedi. Ben de verdim. Adıma açılan hesaplardan ve paradan haberim yok" dediği öğrenildi.
Evcil ve Kayapalı'nın şirketlerinde çalışan diğer zanlılar da kendi adlarına açılan hesaplardan haberleri olmadığını, zaman zaman kendilerine verilen evrakı ise işten atılmamak için imzaladıklarını ifade etti.
Borcu 360 milyon YTL
Evcil ve Kayapalı'nın şirketleriyle ilgili tüm hesapların detaylı şekilde incelendiği, evrakın 47 klasöre ulaştığı kaydedildi.
Öte yandan Evcil'e ait olduğu iddia edilen şirketlerin banka, Tedaş ve resmi kurumlara 360 milyon YTL borcu olduğu, Evcil'in, Malki cinayetinden önce sahibi olduğu zeytin ve tekstil firmalarının ise eski vergi borcunun 176 milyon YTL'ye ulaştığı ifade edildi. Evcil, Kayapalı ve oğlu Mustafa Kayapalı dün Bursa'dan İzmit Kandıra F Tipi'ne gönderildi.
Bu arada operasyonda gözaltına alınan işadamı Hüseyin Kayapalı'nın halasının oğlu, yakın arkadaşı ve çalışanlarının da aralarında bulunduğu 12 kişi serbest bırakıldı. Operasyon çerçevesinde şu ana dek 29 kişi tutuklanmıştı. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan kişi sayısı da 11'den 23'e yükseldi.