Ayrılsak da beraberiz

Aşk-nefret ilişkisi!
Başbakan, Yimpaş gibi şirketlerle olan ilişkilerden 'nefret ettikleri' için 10 arkadaşıyla FP'den koptuğunu söylese de arşivler, bağların kopmadığının kanıtı. Yimpaş'ın internet sitesindeki fotoğraf ve bilgilere göre Afyon mağazası, 2003'te üç bakan ve çok sayıda AKP'li vekilin katılımıyla açıldı.
'Önümüzü açın'
Binlerce kişinin parasını kaptırdığı Yimpaş Holding Başkanı Uyar törende hükümetten 'önlerini açmasını' istedi. Bakan Ali Coşkun ise konuşmasında 'ülkenin zor dönemlerden geçtiği şu günlerde yatırımlarını devam ettiren Yimpaş Holding'e hükümetlerinin müteşekkir olduğunu' söyledi.
Haber: NAZMİ BELGE / Arşivi

İSTANBUL - AKP hükümetinin bakanları 'Kutlu yolculukta' yol haritasını şaşırdı. Başbakan Tayyip Erdoğan, "Biz bu kutlu yolculuğa 10 arkadaşımızla, bunlardan nefret ettiğimiz için çok farklı istişarelerle çıktık" diyerek AKP'nin kuruluş sürecinde Yimpaş gibi İslami sermayeli çevrelerden koptuklarını söylemeye çalışsa da fotoğraflar ve belgeler partisinden bakanların Yimpaş'ın açılışına katıldığını gösteriyor.
AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılının kasım ayından sonra bazı bakanların, yurtdışında binlerce vatandaşı dolandırdığı iddiasıyla aranan Yimpaş Yönetim Kurulu Başkan Dursun Uyar'la bir araya geldiği ortaya çıktı. Üstelik, söz konusu bakanların Yimpaş'ın mağaza açılış töreninde Uyar'la birlikte kurdele kestiği ve törende 'Yimpaş Holding'e müteşekkir' olduklarını söylediği belirlendi.
Erdoğan, dört bakan ve Almanya'nın dolandırıcılık suçuyla aradığı Yimpaş Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar'ın AKP Milletvekili İlyas Arslan'ın cenaze töreninde birlikte görüntülenmesi üzerine basına sert eleştiriler yöneltmiş ve Medya patronlarına, "Medyanın patronlarına sesleniyorum; elinizde belge varsa alın bana gelin. Bizzat ben takip edeceğim. Bu bizim için çok hassas bir konu. Buradan bizi vuramazsınız. Ama olmayan bir şey ile benim partimi karalamaya sizin hakkınız yok" diye konuşmuştu.
Kurdeleyi bakanlar kesti
Radikal'in yaptığı araştırmada, Başbakan Erdoğan'ın yollarını ayırdıklarını ima ettiği Yimpaş ile bazı bakan ve milletvekillerinin yolunun bir süre daha kesiştiği ortaya çıktı. AKP iktidara geldikten altı ay sonra 13 Nisan 2003 tarihinde Afyon Yimpaş'ın açılış töreninin Sanayi Bakanı Ali Coşkun, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı AKP'li Sait Açba'nın katılımıyla yapıldığı saptandı.
Kurdeleyi Sanayi Bakanı Coşkun, Yimpaş Başkanı Uyar, Adalet Bakanı Çiçek ve İçişleri Bakanı Aksu'nun kestiği törende Coşkun'un konuşma yaptığı öğrenildi. Yimpaş'ın internet sitesinde yer alan Yimpaş Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü Kaya Doğan imzalı bilgiye göre, açılışta bakanların yanı sıra tüm Afyon milletvekilleriyle Afyon Valisi Muzaffer Dilek, Afyon Belediye Başkanı Hayrettin Barut hazır bulundu.
Uyar: Önümüzü açın
Aynı kaynaktan edinilen bilgiye göre, ilk konuşmayı yapan Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Uyar'ın, zor günler geçiren Türk ekonomisinin Yimpaş modeliyle düzlüğe çıkacağını savunduğu belirtildi. Uyar'ın konuşmasında, hükümetten 'önlerinin açılması' konusunda 'yardım istediği' ifade edildi.
Afyon Belediye Başkanı Barut'un teşekkür konuşmasından sonra söz alan Afyon ve diğer konuk milletvekilleri adına konuştuğu belirtilen Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Açba'nın da memleketi olan Afyon'da gerçekleştirdiği yatırımlar nedeniyle Yimpaş yöneticilerine teşekkür ettiği vurgulandı.
Coşkun: Müteşekkiriz
Kapanış konuşmasını yapan Coşkun'un ise, "Ülkenin zor dönemden geçtiği şu günlerde yatırımlarını devam ettiren ve onlarca gence iş veren Yimpaş Holding'e 'hükümetinin müteşekkir olduğunu' söylediği' kaydedildi.
'Çiçek de tanımadı mı?'
CHP Milletvekili Bihlun Tamaylıgil de, açılışla ilgili Erdoğan'a şu soruyu yöneltti: "Adalet Bakanı, Yimpaş Başkanı'nın Yozgat Valisi'yle bayramlaşmaya katılmasını basına, "Vali bey iki gün önce tayin olmuş. Tanımıyor. Ne yapsın?" diye değerlendiriyor. Yozgat milletvekili olan Bakan'ın açılışa katılırken Vali bey gibi Uyar'ı tanımaması, hukuki süreci bilmemesi sizce söz konusu mu?"Erdoğan ne demişti?
Başbakan Tayyip Erdoğan, Almanya'nın dolandırıcılık gerekçesiyle aradığı Yimpaş Yönetim Kurulu Başkanı Uyar'la ilgili haberler nedeniyle medyaya tepki göstermiş ve geçtiğimiz günlerde AKP il başkanları toplantısında şu mesajları vermişti:
  • Bir Yimpaş modası çıkardılar. Onunla ilgili de kendilerine göre bazı maşalar buluyorlar. Tabii medya da bu işin içinde yine. Özellikle burdan bize vurmaya çalışan medyaya sesleniyorum: Kendinize yanlış malzeme seçiyorsunuz, yanlış aktörler buluyorsunuz. Buralardan AK Parti'yi vuramazsınız.
  • 'AK Parti'nin kuruluşunda bu tür holdinglerin parası var' gibi yanlış yola girmeyin. AK Parti'nin kuruluşunda buralardan bir kuruş gösteremezsiniz. Biz bu kutlu yolculuğa, aramızdaki 10 arkadaşla, bunlardan nefret ettiğimiz için çok farklı istişarelerle, çok farklı kararlarla çıktık.
  • Aman yarabbi... Bir milletvekilimiz ölüyor. Cenaze merasimine katılan arkadaşlarımız. Yimpaş denilen şirketin yönetim kurulu başkanıyla kareyi yakalamışlar... Eeee.
    O resimden hareketle AK Parti'ye vurmaya çalışıyorsun. Ayıptır, çirkindir. Yakalanması gerekli olan bir insan ise zaten polis yakalar götürür. AK Parti'nin milletvekillerine ya da bakanlarına buradan çamur atmaya ne hakkın var?
  • Medyanın patronlarına sesleniyorum; eğer elinizde belge varsa alın bana gelin. Bizzat ben takip edeceğim. Bu bizim için çok hassas bir konu. Buradan bizi vuramazsınız. Ama olmayan bir şey ile benim partimi karalamaya sizin hakkınız yok.
  • Tefecilerle bize iftira atmaya kalkıyorsunuz. Tefecilerle, mefecilerle bize çamur atmaya kalkmayın tutturamazsınız.