Az araç geçerse fatura devlete

Az araç geçerse fatura devlete
Az araç geçerse fatura devlete
İstanbul'a yapılacak üçüncü köprü için garantiyi kimin vereceği tartışılıyor. Hazine ya da Karayolları Genel Müdürlüğü'nün garanti vermesi beklenen projede köprüden az sayıda araç geçerse farkı garantör kapatacak.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

İhalesine hiç bir teklifin gelmediği ve sonunda devletin kendi yapmaya karar verdiği 3. köprü için yeni hazırlanan ihale yönteminde gündeme gelmesi beklenen Hazine garantisinin Karayolları Genel Müdürlüğü’ne verilmesi gündemde. Hazine’nin garanti vermeye yanaşmadığı ileri sürülürken bu nedenle yasal bir değişiklikle garantinin Karayolları Genel Müdürlüğü üzerinden verilmesinin planlandığı belirtiliyor. Garanti yönteminde otoyol ya da köprüde belli bir araç sayısında belli bir bedel üzerinden anlaşma sağlanacak. Eğer bu araba geçişi olmazsa üstüne Hazine ya da Karayolları ödeme yapacak. Yani bütçeden karşılanacak.

Garanti, alternatiflerden birisi
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Müteahhitler Birliği’nin önceki akşam düzenlenen kokteylinde kamu projelerine dolaylı olarak garanti sağlandığını belirterek, “Uluslararası arenada bu garantinin çok açık ve net olması maliyetleri aşağıya çekiyor” dedi. Şimşek, 3. köprüyle ilişkin sorulara karşılık, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün özel bir kurum haline geldiğini belirtti. Hazine Müsteşarlığı’nın garantisi için yasal bir çerçeve gerektiğini belirten Şimşek, kamu projeleri yapılırken dolaylı olarak garanti sağlandığını söyledi. Şimşek, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan 3. boğaz köprüsü ile ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın bir düzenleme yapacağını bildirdi. Şimşek, tüm bu hususların değerlendirildiğini belirterek, Hazine garantisi verilmesinin alternatiflerden birisi olduğunu vurguladı. Şimşek, “Yasa gerekir derken de özel bütçeli kurum ile Hazine Müsteşarlığı arasındaki ilişkiden dolayı söyledim” dedi.

Hazine yanaşmıyor
Parçalanarak yapılması planlanan 3. köprü, bağlantı yolları ve otoyol sisteminin yapılmasına ilişkin Hazine garantisinin belirlenen araç sayısının az kalması halinde maliyetin karşılanması yönünde olacağı dile getiriliyor. Örneğin 3. köprüden 40 bin araç geçmesi üzerinden taahhüt verilecek ve bedeli belirlenecek. Eğer taahhüt edilen sayıdan daha az araç geçerse aradaki farkın Hazine veya Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından karşılanması isteniyor.


  http://www.radikal.com.tr/107698010769807

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - k-a-o-s

  Vezirler huzura çıkmışlar: - Padişahım, hazinede para kalmadı.. Yeni vergilere ihtiyacımız var, diyerekten.. . Padişah, kavuğunun altından kafasını kaşımış, - Eeee! Ne vergisi koyalım? , demiş... Vezirler: - Köprülere adam koyalım, geçenden bir akçe alsınlar! Padişah, - Tamam, demiş. Aradan bir süre geçtikten sonra sormuş vezirlerine: - Nasıl, halk hayatından memnun mudur? Her hangi bir şikayet var mı? - Hiç bir tepki yok Sultanım! - İyi o zaman köprünün diğer tarafına da bir adam koyun, çıkandan da bir akçe alsın! Aradan bir süre geçmiş, Padişah tekrar sormuş vezirlerine: - Var mı halinden şikâyet eden? - Yok! Halkının tepkisizliğine kızan Padişah, gürlemiş: - Köprülerin ortasına da birer adam koyun, gelip geceni köprünün ortasında becersin! Aradan birkaç gün geçmiş, halktan bir tepkinin olmamasına içerleyen Padişah, çağırmış vezirlerini, -Halkı dinleyelim hele bir, demiş. Gitmişler köye, Padişah sormuş: - Halinizden memnun musunuz, var mı bir şikâyetiniz? Ses yok. Padişah tekrar : -Ulan demiş, taş üstünde taş omuz üstünde baş komam!!! Var mı şikayeti olan hemen söylesin! diye gürleyince arkalardan cılız bir ses duyulmuş: - Şey padişahım, o köprünün ortasındaki adam var ya!.. - Eeee!, demiş Padişah bir umutla... Ne olmuş o köprünün ortasındaki adama??? - Aksamları çok kalabalık oluyor, sıra uzuyor, eve geç kalıyoruz, mümkünse bir adam daha koysanız...

  demekki neyimiş - genco940

  3 ncü köprü fizible değil, 18 tek ve/veya karma firma şartnameyi aldı gerekli hesapları yaptı ve gelmedi nedeni kör nokta var. E lafta ağızdan çıktı ya, teklif alamazsak kendimiz yaparız. 6 milyar dolar, hesabı yapılmamıştı, sordu soruşturdu, yükü hafifletmek için bazı yüklenimleri göze aldı % 50 tenzilatla 2.5-3 civarına düşürdü. kendimiz yaparızın ne manaya geldiğini söylemeye lüzum yok nasıl olsa hazine elllerinde, örtülü ödenek falan da devreye girer. cari açığıda boş ver nasıl olsa kaynak sağlam. Ya vergi koyacak veya bir yerleri yabancılara falan satacak. Aslında iş basit verilecek garanti mesela 3 ay evelinden geçiş miktarları tesbit edilir, 40 000 den aşağı ise trafiği acilen 3 ncü köprüye yönlendirip rakamı sağlama milleti vergiden memleketi artık öteberi satmaktan kurtarırsın. hadi bakalım kolay gelsin. İstanbul kanal projeside aynı dertten müzdarip aslında ama gele bir ortaya gelsin bakalım, köprülerin altından çok su geçti ama kanaldan ne geçer bilinmez.Aslında bütün bunlar nasıl idare edildiğimizin basit göstergesi aynen cumhurbaşkanı seçimi için referandumda yapılan oylama gibi kimin iradesi kimde belli değil.

  Yazıda faturanın adresi yanlış gösterilmiş! - South pole

  Yazıda anlıyamadığım bir nokta var. Cümleleri süzgeçten geçirdimse de açık bir yanıt bulamadım. Yanıt satırların arasında gizli. Köprünün yapımını üstlenen müteahhite köprüden günlük 40 bin araç geçeceği garantisi veriliyor. Eğer 40 binin altında olursa önce Karayolları Genel Müdürlüğü ödeyecek tazminatı. Ama Karayolları Genel Müdürlüğü hükümetten tahsil edecek. Peki ya hükümet nereden tahsil edecek? Bizim yani vatandaşın cebinden çıkan vergilerle. İşte noksan kalan orayıda açıklayıveseler! Halka yeni vergilerle ödeteceğiz diye.

  zaten mevcut köprüler full çekiyor... üçüncü köprüy ne gerek ! - radikalgercek

  Bakanımız haklı... Mevcut köprüler full çekiyor... Yoğun trafik vakit demek. fazla zaman fazla yakıt demek... Fazla yakıt extra KAZIK (yani vergi) demek.... Yoğnu trafik stess demek... Stress hastalık, doktor ve ilaç ve masraf demek. masraf demek vergi demek... Trafik yoğunlaştığı zaman japonyanın Osaka şehrinde 20 civarında köprü var biz onları kullanalım... Veya vatandaşa fayda sağlamayan KATMA DEĞER VERGİSİ koysunlar... KDV, Deprem vergisi, iletişim vergisi ÖTV, KGV (Köprü geçme vergisi) VERGİSİ bunu da 100 sene alsınlar.. ödemeyenleri de KDV li çin malı can simidi versinler... Fena olmaz yani...

  KÖPRÜDEN İSTENİLDİĞİNDE - pispor

  Bir ayarlama ile istenilen sayıda araç geçer.Ancak ben diyorumki sırf birinci köprü (ki bu köprü inşaatında çalıştım)bakıma alınıyorsa sadece askı halatları için ise üçüncü köprüye gerek yok.Ha ancak bu birinci köprüde başka teknik bir sebep varsa orası ayrı.Çünkü bu köprüde normalde askı halatları 50 senede bir ve çok az araç geçirilerek değişim yapılabilinir diye teknik uzmanlar söylüyordu.olmadı gece geçişe kapatılarakta bu askı halatları değiştirilir.bana göre köprüde başka bir sorun var.Bu varsa da halk aydınlatılmalıdır.Üçüncü köprü birde boğaz geçişi o zaman üçüncü köprüde az araç geçerki bu da hiç bir firmanın yap işlet devret göze alamaz.Devlet bütçesi ilede eskiden yapılan havaalanlarına benzer.bütçe zam enflasyon demek olur.Bu işi çok iyi düşünüp uzmanlarla görüşüp öyle karar verilmesi gerekir diyorum.istanbulun daha acil projelere ihtiyacı var düşüncesindeyim.

  YUH - kurtulusruya

  Devlete bak. Köprü yapıp katledeceği doğayı şehri düşünmüyor. Açılan ihalelerde başvuru olmayınca düştüğü rezilliği devam ettiriyor. Böyle bişey var mı? Bakanın b planı dediği buymuş demek ki. Köprünün karı sermayeye, maliyeti devlete. Ha b planının diğer kısmı da geçen hafta haber olmuştu. 1. köprüyü tadilat bahanesiyle 1 yıl kapatmak. dininiz imanınız para diyorum. başka da bir şey demiyorum.

  Piyango - aksanmeister

  Üçüncü boğaz köprüsü hesap kitap yapılmadan mı inşa edilecek.Köprülerin trafik yoğunluğu bilinmiyor mu.Sürücülerin köprü tercihi yapacak vakitleri var mı.Bu şekil beyanatlar milletin kafasını bulandırıyor.Yapılan itirazlar köprü yapılmasın için değildir.İstanbul trafiğinin rahatlaması konu olunca,İstanbul kanalı bile düşünülürken köprünün lafı mı olur.