Azerbaycan'da çifte operasyon

Azerbaycan Ekonomik Kalkınma Bakanı Ferhat Aliyev, dün Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından görevden alınırken, kardeşi Azpetrol şirketinin başkanı Rafik Aliyev ile...

BAKÜ - Azerbaycan Ekonomik Kalkınma Bakanı Ferhat Aliyev, dün Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından görevden alınırken, kardeşi Azpetrol şirketinin başkanı Rafik Aliyev ile Türk ortağı Demirören Holding'in Bakü temsilcisi işadamı Burhan Bekçi de İstanbul'a gitmek üzereyken polis tarafından havaalanında gözaltına alındı. Akşam saatlerinde ise Ferhat Aliyev'in tutuklandığı haberi geldi. Edinilen bilgiye göre, daha önce hükümette 'dış ekonomik ilişkiler bakanlığı' görevinde bulunan Nicat Guliyev de tutuklandı. Bu arada Bekçi gece geç saatlerde ifadesinin alınmasından sonra serbest bırakıldı.
Polis Azerbaycan'ın en büyük petrol şirketlerinden Azpetrol'ün merkezinde de arama yaptı. Ferhat Aliyev'in yerine, Devlet Kıymetli Kâğıtlar Komitesi Başkanı Haydar Babayev getirildi. Tutuklanan Aliyev ile hükümetteki bazı bakanlar ve Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Kemalettin Haydarov arasında çekişme yaşanıyordu. Kendilerine telefonla ulaştığımız Demirören Grubu yetkilileri olaylardan haberdar olmadıklarını belirterek bilgi vermedi.