Babacan: Bankalar kuş gibi, çok serbest bırakmayacaksın

Babacan: Bankalar kuş gibi, çok serbest bırakmayacaksın
Babacan: Bankalar kuş gibi, çok serbest bırakmayacaksın

Babacan Türkiye deki banka yöneticileriyle iftihar ettiklerini söyledi. fotoğraf: VOLKAN FURUNCU / aa

Türk bankalarının krizden güçlü çıktığını söyleyen Babacan, 'Onları avuç içinde tutulan güvercin gibi görüyoruz. Çok sıkıp öldürmeyeceksin ama çok serbest de bırakmayacaksın' dedi

İSTANBUL -  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bankaları avuç içinde tutulan bir kuşa, güvercine benzeterek, “Çok sıkıp öldürmeyeceksiniz ama çok serbest bırakıp kontrolden çıkmasına da izin vermeyeceksiniz” dedi.
Bakan Babacan, Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü’nün (IOSCO) Gelişmekte Olan Ülkeler Komitesi Toplantısı’nda konuştuğu. Babacan, Türkiye ’nin son sekiz yılda ekonomik anlamda kaydettiği gelişmelere anlatarak, 2002 yılında ekonomi politikalarında ne söylendiyse, ana çizgi neyse bugün söz konusu çizginin devam ettirildiğini, kimseyi şaşırtmadıklarını söyledi.

‘Lobilere karşı dik durduk’
Ortaya net programlar koyduklarını ve bu programları önemli ölçüde uyguladıklarını vurgulayan Babacan, Türk bankacılık sektörüyle ilgili de sıkı denetimler yaptıklarını ifade etti. Bankacılık sektörünün pekçok ülkede lobisi güçlü bir sektör olduğuna dikkati çeken Bakan  Babacan, “Büyük reklam müşterisi. Dolayısıyla farklı kanallardan hükümetler, parlamentolar üzerine baskı yapması mümkün bir sektör. Türkiye’de bu olmadı. Parlamentomuz, hükümetimiz dimdik durdu ve ne gerekiyorsa o yapıldı. Bu, çok temel bir konu” diye konuştu.

‘Söylemesi kolay ama...’
Yurtdışında yabancı bankaların yaşadığı sıkıntılara işaret eden Babacan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Avrupa’nın ve Amerika’nın birçok önemli bankasının Türkiye’de operasyonu vardır. Kendi evlerinde sıkıntı yaşayan pekçok bankanın Türkiye operasyonlarında sapasağlam ayakta olduğunu görüyoruz. Dünyada yaşanan bu kriz döneminde en ufak sorun yaşanmadı. Burada biz kendi yöneticilerimizle kuşkusuz iftihar ederiz ama öte yandan buradaki düzenleme çerçevesinin ihtiyatlı oluşunun olumlu sonuçları var. Avucunuzun içinde bir kuş, güvercin tutarsınız ya, çok sıkarsanız ölür ama biraz gevşetirseniz kontrolden çıkar, uçar gider. İşte böyle (bankaları) avuç içinde tutulan bir kuş, bir güvercin gibi görüyoruz. Bir yandan yaşayacaktır, para kazanacak, iş yapacak, kredi kullandıracak. Ama çok sıkıp öldürmeyeceksiniz ama çok serbest bırakıp da kontrolden çıkmasına da izin vermeyeceksiniz. Bu dengeyi kurmak çok kolay değil. Söylemesi kolay ama yapması zor.”

Teşvik genişliyor
Dünyada yaşanan finansal krizin etkilerine değinen Babacan, krizden mutlaka herkesin ders alması gerektiğinin altını çizerek, “Aynı hataların tekrarını önleyici tedbirlerin de acilen dünya genelinde alınması gerekiyor. Aksi halde önümüzdeki dönemde bu hataların ve krizlerin daha sık tekrar etmesi kaçınılmaz olacak” dedi.
Babacan, şu ana kadar işveren priminde uygulanan yüzde 5’lik indirimi artık teşvik olarak görmeyeceklerini ve bu indirimi alanların aynı zamanda yeni eleman çalıştırıyor olmanın teşviklerinden de yararlanabileceklerini belirtti. Babacan, ilgili yasal düzenlemenin bitmek üzere olduğunu ve yakında TBMM’ye sevk edileceğini de sözlerine ekledi. (aa)