Babacan: Biraz sabırlı olun

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda gelinen noktayla yetinilmemesini isteyerek, eksik bırakılan düzenlemelere dikkat çekti.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda gelinen noktayla yetinilmemesini isteyerek, eksik bırakılan düzenlemelere dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu, "Yapılan düzenlemelerden sonra şikâyetler daha da arttı" dedi.
Devlet Bakanı Ali Babacan ise özel sektöre "Bu süreç uzun ve sabır isteyen bir süreçtir" yanıtını verdi. Babacan, makroekonomiye yönelik eleştirilere de "Bir yolculuğa çıktık. Bu yolculuğa çıkarken arabanının bakımını yaptırdıysak, emniyet kemerini bağladıysak, 90 kilometrenin üzerinde hız yapmadıysak, 'Her an bir lastik patlayabilir, yolun ortasına bir kaya düşebilir, araba bozulabilir' dersek yolculuğun keyfi kalmaz" diye konuştu.
TOBB'un organize ettiği '2. Kızılcahamam Yatırım Konferansı'nın açılışına Devlet Bakanı Babacan'ın yanı sıra Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarı Ahmet Tıktık ilgili bürokratlar ve işadamları katıldı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 17 Aralık'ta alınan kararların tek başına Türkiye'yi yatırım için cazibe merkezine dönüştürmeye yeterli olmayacağını söyledi. TOBB Başkanı, yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde alınan kararların hayata geçirilememesi ve yapılan düzenlemelerde de görülen vahim hatalardan geri dönülmemesi halinde bu fırsatın da kaçacağını belirtti.
Türkiye'de başlanan yeni süreci sadece bir dizi siyasi ve idari uyum önlemlerinin uygulandığı bir dönem olarak değil, ekonomik ve kurumsal reformların da ağırlıklı olduğu bir atılım dönemi olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bu şekilde AB üyeliğine de daha güçlü bir şekilde hazırlanılabileceğini anlattı. Hisarcıklıoğlu, yapısal reformlarınsa sadece müzakere sürecinin başarıyla tamamlanması için değil, iş ortamının dünya standartlarına getirilmesi için de önemli olduğunu ifade etti. Hisarcıklıoğlu, Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu (YOİKK) çalışmaları kapsamında yapılan düzenlemelerde görülen yanlışlıklara dikkat çekerek şu örneği verdi:
"Yabancıların çalışma izinleri ile ilgili birçok farklı bakanlıktaki işlemlerin tek Çalışma Bakanlığı'nda yürütülmesine yönelik değişiklik talep edildi. Ama gelin görün ki, şikâyetler daha da arttı. Yabancı sermayeli bir şirketimiz genel müdürünü veya personelini atayacak. Her türlü evrakı tamam. Üniversite diplomasının YÖK'ten denkliği isteniyor. Ama YÖK yurtdışında okuyan Türk vatandaşlarının denkliğini dahi bir yılda onaylayamıyor. 'Eskiden bu işlemler nasıl yapılırdı' diye, bunu Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'ne sorduk. 'Lise diploması ile işlem yapıyorduk' cevabını aldık."
TOBB'un şikâyetlerini dinleyen Babacan ise işadamlarına "Bu süreç uzun ve sabır isteyen bir süreçtir" diye seslendi. Yatırım ortamının iyileştirilmesinin hiç bitmeyecek bir çalışma olduğunu belirten Babacan şunları söyledi:
"Türkiye'de yatırım ortamı iyileşmiştir, artık rahatlayalım, hadi gelsin yatırımcılar öyle bir ortam hiç olmayacak. Birçok sorunu çözerken, yeni sorunlar meydana gelecek. Ya da kendimizi belli bir noktaya getirdiğimizde yatırım ortamı açısından başka ülkeler çok daha farklı noktalara gelecek. Bu, hareket eden bir hedef. Türkiye'de yatırım ortamına ilişkin bugün bir hedef koyarsak, bunu altı ay, bir yıl sonra revize etmek zorundayız."
Reytingimiz arttı
AB'den müzakere tarihi alınmasının ardından Türkiye'nin dünyada izlenme reytinglerinin katlandığını belirten Babacan, "Türkiye tüm ülkeler tarafından mercek altına alınmıştır. Türkiye'nin parasından sıfır atması, YTL'ye geçiş, Japonya'dan ABD'ye kadar Avrupa'nın pek çok ülkesinde, Ortadoğu ülkelerinde konuşuldu. Bundan sonra Türkiye'nin gündemi aynı zamanda Avrupa'nın da gündemidir. Hatta bazı konularda dünyanın da gündemi olacaktır" dedi.
Babacan, Türkiye'de bazı kesimlerin sürekli riskten bahsetmesinin doğru olmadığını savunarak, "Riskler tabii ki olabilir. Bir yolculuğa çıktık. Bu yolculuğa çıkarken arabanının bakımını yaptırdıysak, emniyet kemerini bağladıysak, 90 kilometrenin üzerinde hız yapmadıysak 'Her an bir lastik patlayabilir, yolun ortasına kaya düşebilir, araba bozulabilir' gibi şeylerden bahsedersek yolculuğun keyfi kalmaz. Tedbir alacağız. Bu yolculukta hep beraber hareket edeceğiz. Her an kaza olabilir diyen yolculara da 'Artık sus kardeşim. Biz yolumuza devam edeceğiz' deyip işimize bakacağız" açıklamasını yaptı.
Özel sektörden 45 katrilyonluk yatırım
Devlet Bakanı Ali Babacan, ilk dokuz ayda Türkiye'de özel sektörün yatırımlarının 45 katrilyon liraya ulaştığını, devletin 12 aylık yatırımlarının ise 7.5 katrilyon olduğunu belirterek "Özel sektör yatırımlarının 30 katrilyonu makine teçhizat. 10 ayda 14 milyar dolarlık yatırım üretimi ithal ediliyor. Ama ithalatın detayına bakmadan sürekli cari açık diyorlar. Mutlaka detaylara bakmak gerekir" dedi.
İşsizlik sorununun çözümünün özel sektör yatırımlarından geçeceğini vurgulayan Babacan, devletin bütçesinin sınırlı, uygulanan ekonomik programın ise belli olduğunu söyledi.
Bakan Ali Babacan, şöyle konuştu: "Artık karşılıksız para basmayacağımıza göre kaynak sınırlı olacak. Kamuda istihdam, kamudan büyüme olmayacak. Özel sektör olarak büyümeyi hedefledik. Kamu ne yapacak? Kamu engelleri kaldıracak, iyi ortam yaratacak. Özel sektör de istihdam oluşturacak. İşsizliğin ne olduğunu işsizler anlar. Atacağımız her adım, alacağımız her karar ne kadar erken olursa yüzlerce, binlerce kişiye bir hafta, bir ay önce iş ortamı sağlayacak."