Babacan: Bu başarı özel sektörümüze ait

Devlet Bakanı Ali Babacan, 2005 yılı için belirlenen yüzde 5'lik büyüme hedefinin, tıpkı 2003 ve 2004 yıllarında olduğu gibi aşıldığını, ayrıca Türkiye ekonomisinin...

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, 2005 yılı için belirlenen yüzde 5'lik büyüme hedefinin, tıpkı 2003 ve 2004 yıllarında olduğu gibi aşıldığını, ayrıca Türkiye ekonomisinin, tarihinde ilk kez 16 çeyrek aralıksız büyüyerek yeni bir rekora daha imza attığını kaydetti. Devlet Bakanı Babacan, yaptığı yazılı açıklamada, büyüme rakamlarını değerlendirdi.
Babacan şunları söyledi: "Bugün artık Türkiye ekonomisi, dünyanın en hızlı ve en sağlıklı büyüyen ekonomileri arasında yerini aldı. Türkiye'nin ekonomik bir küresel güç haline dönüştüğünü söylemek artık hayal olmaktan çıktı, somutlaşmaya başladı. Geçmiş dönemlerle kıyaslanamayacak düzeyde yeni bir sürece girdik. Türkiye'nin 10 bin dolar, 15 bin dolar seviyesini aşmaması için hiçbir neden kalmadı. Bu hedeflerin de yakalanması için hükümetimiz, para politikaları ve mali disiplinden taviz vermeyecek, Türkiye'yi yeni rekorlarla buluşturmaya devam edecek."
Babacan, geçen üç yılda büyümenin özel sektör yatırımları kaynaklı artmasının, hem Türkiye'nin büyüme potansiyelini yukarı doğru çektiğini hem de gelecek dönemlerdeki üretim kapasitesini artırarak büyümenin sürdürülebilirliğini destekleyen çok önemli bir gelişme olduğunu vurguladı. Babacan, şöyle dedi: "Bu yüksek büyüme performansı ile en hızlı büyüyen ekonomiler arasındaki yerimizi aldık. Büyümenin kaynaklarına bakıldığında son üç yıldır kesintisiz ve yüksek oranlı artan özel sektör yatırımları büyümenin lokomotifi konumuna geldi. 2005'te reel olarak yüzde 23,6 oranında artan özel sektör yatırımlarının büyümeye katkısı 4,6 puan oldu. Özel sektör yatırımları üç yılın sonunda reel olarak yüzde 115 oranında önemli bir artış gösterdi."