Babacan: Cari açık endişe kaynağı değil

Devlet Bakanı Ali Babacan, cari açığın 16.5 milyar dolarının enerji ithalatına fazladan ödenen tutardan kaynaklandığını belirtip, "Bu olmasaydı artı iki puan düşük olurdu" dedi.

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, cari açığın 16.5 milyar dolarının enerji ithalatına fazladan ödenen tutardan kaynaklandığını belirtip, "Bu olmasaydı artı iki puan düşük olurdu" dedi. Babacan, cari açığın yükselmesinde enerjinin yanı sıra yatırım malı ithalatının da rol oynadığını vurgularak, "23 değil 19 milyar dolar olsa cari açık bir puan daha aşağı çıkardı" diye konuştu. Cari açığın dikkatle izlendiğini belirten Babacan, "Ama büyük endişe kaynağı olacak konu değil. Herkesi daha objektif analiz yapmaya davet ediyorum" dedi. Merkez Bankası'na güvendiklerini dile getiren Babacan, bankanın son derece başarılı politikalar yürüttüğünü ve her adımı, 'Türkiye sevgisiyle attığını' söyledi.
'Halkbank gecikebilir'
Yılın son çeyreğinde büyümedeki düşüşe de değinen Babacan, "Beklentinin bir miktar altında çıktı ama yüzde 5 hedefini tehlikeye atmış değil" dedi. Büyümenin 'sürdürülebilir olma' sinyali verdiğini belirten Babacan, yıl sonu enflasyonu için "Tek hane olma ihtimali yüksek" dedi. Halkbank özelleştirilmesinin, yargıdaki gelişmeler nedeniyle bir miktar gecikebileceğini belirten Babacan, Anayasa Mahkemesi'ne götürülen, sosyal güvenlik reformu konusunda da şu görüşleri aktardı:
"Sosyal güvenlik reformu Türkiye'de mali disiplin ve sosyal adaletin uzun vadeli unsuru olacak. Bazı zorluklar, fedakârlıklar içerebilir ama adaletli ve geleceği düşünen bir sistem. Böylesine cömert sağlık sistemi, gelişmiş ülkelerde bile az. Türkiye'ye çok şey kazandıracak bir reform. Yargıya saygılıyız ancak temel yaklaşımlarda değişiklik olmaz."