Babacan: Dalgalanmayı mutlaka aşacağız

Devlet Bakanı Ali Babacan, piyasalardaki gelişmeler konusunda hükümetin ve Merkez Bankası'nın gerekli yerde, gerekli adımları attığını belirterek, "Türkiye'nin ekonomik yapısı çok sağlam. Bu dalgalanmayı da mutlaka aşacak.

İSTANBUL - Devlet Bakanı Ali Babacan, piyasalardaki gelişmeler konusunda hükümetin ve Merkez Bankası'nın gerekli yerde, gerekli adımları attığını belirterek, "Türkiye'nin ekonomik yapısı çok sağlam. Bu dalgalanmayı da mutlaka aşacak. Dört yıldır çok şey başardık. Bunun elimizden kaçmasına izin vermeyiz. Hükümetimiz de, Merkez Bankamız da en zor tedbirleri almakta asla tereddüt etmemiştir, bundan sonra da etmeyecektir" dedi.
Babacan, İstanbul'da gerçekleştirilen Türkiye Yatırım Danışma Konseyi üyelerine 'Türk Ekonomisinde Son Gelişmeler' başlıklı bir sunum yaparak, üyelerden gelen soruları yanıtladı.
İyileşme sürecek garantisi
Babacan, "Irak savaşı sırasında bile Türkiye ekonomisindeki iyileşme devam etti. Bundan sonra da iyileşme kararlılıkla sürdürülecek" açıklamasını yaptı. AB sürecinin program çerçevesinde ilerlediğini anlatan Babacan, AB katılım süreci ve piyasalardaki hareketliliğe ilişkin soruları da yanıtladı. Babacan, Türkiye'ye 2006'da gelecek yabancı sermaye miktarının 24 milyar dolara ulaşabileceğini öngören bir listeyi de katılımcılara sundu.