Babacan: Faiz daha da düşecek

AB sürecinin Türkiye'deki istikrarın güvencesi olduğunu kaydeden Devlet Bakanı Ali Babacan, 17 Aralık 2004'ten sonra faizlerin yüzde 24'ten 16'ya düştüğünü hatırlattı ve bu düşüşün daha da süreceğini söyledi.

ANKARA - AB sürecinin Türkiye'deki istikrarın güvencesi olduğunu kaydeden Devlet Bakanı Ali Babacan, 17 Aralık 2004'ten sonra faizlerin yüzde 24'ten 16'ya düştüğünü hatırlattı ve bu düşüşün daha da süreceğini söyledi. NTV'de konuşan Babacan, Türkiye'nin AB sürecini hızlandırmasıyla birlikte yabancı yatırımcının gözdesi olduğunu kaydetti. Bakan Ali Babacan, "AB yolundan dönelim" diyenlere şu mesajı verdi:
"Eğer Türkiye'de çocuklarımızın kolayca iş bulacağı müreffeh bir ortam istiyorsak AB bunun temel garantisi olacak. AB süreci, Türkiye'deki istikrarın güvencesi. Bu süreçte zorluklar çekebiliriz ama bunu biz çocuklarımızın geleceği için yapacağız. Çocuklarının geleceğini düşünen değişime ayak uydurmak zorunda. AB irademiz asla ve asla kırılmamak zorunda"
'Rahat uyuyoruz'
IMF ile ikinci gözden geçirme çalışmalarının eylülde başlayacağını söyleyen Devlet Bakanı Ali Babacan, "Birinci gözden geçirme için bütün hedeflerimizi tutturduk.Yasal süreçte bir uzama var ama bu kötü bir şey değil. Ben bu konuda çok kaygılı değilim. Burada önemli olan Türkiye'nin hedeflerini tutturup tutturmadığı. AB ve ekonomik açısından çok rahatız ama asla rehavet içinde değiliz. Akşamları başımızı yastığa koyduğumuzda rahatız" dedi.