Babacan: Faizle ilgili kararı Para Kurulu verir

Devlet Bakanı Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın, seçim yılında enflasyon riskine karşı faiz silahının kullanılabileceğine ilişkin açıklamasını sorması üzerine...

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın, seçim yılında enflasyon riskine karşı faiz silahının kullanılabileceğine ilişkin açıklamasını sorması üzerine, "Merkez Bankası artık bir kişinin iki dudağı arasından çıkan sözlerle karar veren bir kurum değil" yanıtını verdi.
CNN Türk'te bir programa katılan Babacan, "Merkez Bankasıyla ilgili sözel beyanlar, sorular karşısında verilmiş beyanlar, bazen Merkez Bankası'nın kurumsal duruşunu göstermeyebiliyor. Artık Para Politikası Kurulu var, burada tartışılıyor ve burada oylamayla karar veriliyor. 2006'nın başından itibaren Merkez Bankası enflasyon hedeflemesiyle birlikte artık kurumsal kararlar veriyor. Merkez'in ileride yapıp yapmayacağı işlere bakmak için kişilerin ağzından çıkandan öte, Merkez'in kurumsal yayınlarına dikkat etmenin önemli olduğunu ben vurgulamak istiyorum."
'Cari açıkta yaygara koparılıyor'
Babacan, ekonomideki en olumsuz gelişme gibi gözüken cari açık konusunu yakından takip ettiklerini ancak yapısal olan bu sorunun çok abartılmaması gerektiğini kaydetti. Cari açığın dikkatle takip edilmesi gereken önemli bir konu olduğunun altını çizen Babacan, "Hiç endişelenmemeliyiz, korkacak bir şey de yok demiyoruz ama bu kadar yaygara kopartıldığı kadar, önemli bir sorun olduğunu da düşünmüyoruz açıkçası" dedi.
Sorumluluk sahibi kuruluşların konuşurken cari açık gibi konularda dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Babacan, "Bu kuruluşlarımızın sorumluluğunun bilincinde olarak konuşması gerekiyor" dedi. Cari açıkta enerji fiyatlarındaki artışın önemli olduğunun altını çizen Babacan, "2002'den bu yana enerji fiyatlarındaki artışın sadece bize bugün için getirdiği ek maliyet 13-14 milyar dolardır" dedi.