Babacan: Geçen yıl faiz dışı fazla hedefini tutturamadık

Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, 2005 yılı hedefi olan yüzde 6.5'lik faiz dışı fazlanın tutturulamadığını açıkladı. Babacan, buna karşın gelir artışlarının harcanmayarak hedefin...

ANKARA - Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, 2005 yılı hedefi olan yüzde 6.5'lik faiz dışı fazlanın tutturulamadığını açıkladı. Babacan, buna karşın gelir artışlarının harcanmayarak hedefin tutturulmaya çalışılacağını, bunun da IMF'ye verilecek niyet mektubunda görüleceğini söyledi. Babacan, AB ile ilk üyelik müzakere faslının tamamlandığı Lüksemburg toplantılarından dönerken, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir soru üzerine şöyle konuştu:
"Faiz dışı fazlayı tutturamadık. Henüz belediyelerden tam rakam gelmediği için kesin söyleyemiyorum, ama yüzde 6 ile 6.5 arası bir oran çıkacak. Bunun iki nedeni var. Birincisi, enerjide dünya çapındaki artış. TEDAŞ ve BOTAŞ hesapları bu alanda rol oynadı. İkincisi ise, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin beklenenin üzerinde buğday almış olması. Buğdayın kilosuna 35 YKr. veriyoruz, dünya fiyatları ise 9 YKr. Ancak IMF ile niyet mektubunda da göreceksiniz, muhtemel gelir artışlarını harcamayarak hedefi tutturmaya ve üstüne geçmeye çalışacağız."
Bakan Babacan, 2005 yılı faiz dışı fazla hedefinin tutmayacağını TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Kamu Finansmanı Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapan kanun tasarısı görüşmeleri sırasında da açıkladı. Rakamların eylül-ekim aylarında belli olacağını belirten Babacan, ilk tespitlere göre yüzde 6.5'lik hedefin biraz altında kalacağının göründüğünü, bu sapmada enerji KİT'leri ile Toprak Mahsulleri Ofisi'nin zararlarının etkili olduğunu söyledi.
İMKB bir ayda yüzde 25 kaybettirdi
Devlet Bakanı Babacan, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) son bir ayda yüzde 25 değer kaybederken, Rusya'da yüzde 29, Hindistan'da 28, Çek Cumhuriyeti'nde 25, Macaristan'da 24, Merksika'da 23, Brezilya'da yüzde 21 düşüş yaşandığını belirtti. Babacan, 2001 yılına göre Türkiye'nin kamu borç stokunun dövizden TL'ye döndüğünü, bankaların açık pozisyonunun azaldığını, dolayısıyla ekonomide yaşanan dalgalanmalardan bankaların etkilenmediğini söyledi. Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, belediye borçlarıyla ilgili bir soru üzerine borçlu 2 bin 500 belediyeden 2 bin 408'i ile Hazine arasında borç yapılandırma anlaşması yapıldığını sözlerine ekledi.