Babacan: Gelişmekte olan ülkelerin başarı öyküsüyüz

Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin ekonomik kriz sonrası gerçekleştirdiği hızlı iyileşmenin pek çok kişiyi şaşırttığını belirterek, "Türkiye, gelişmekte olan ülkeler arasında başarı hikâyesine dönüştü" dedi.

İSTANBUL - Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin ekonomik kriz sonrası gerçekleştirdiği hızlı iyileşmenin pek çok kişiyi şaşırttığını belirterek, "Türkiye, gelişmekte olan ülkeler arasında başarı hikâyesine dönüştü" dedi.
Babacan, Türkiye ve ekonomisinin tanıtımı için düzenlenen 'Türkiye Günü' Semineri'nde Türkiye propagandası yaptı. Hükümetleri öncesi 10 yıllık dönemde ortalama yüzde 2.8 olan büyüme oranının, 2003 yılında yüzde 5.9'a, 2004'te yüzde 9.9'a yükseldiğine işaret eden Babacan, bu büyümenin neredeyse tamamının özel sektör faaliyetleri ile desteklendiğine, sağlıklı ve sürdürülebilir olduğuna dikkati çekti. Babacan, 2005- 2007 yılları arasında ortalama büyüme tahminlerinin yüzde 5 olduğunu, ancak pek çok kişinin bu oranın aşılacağını düşündüğünü dile getirdi. Hükümetleri öncesi 10 yıllık dönemde ortalama yüzde 70.4 olan enflasyon oranının da 2003'te yüzde 18.4'e, 2004'te yüzde 9.3'e düşürüldüğünü anımsatan Babacan, bu yıl yüzde 8 enflasyon beklendiğini, piyasa beklentilerinin yüzde 7 olduğunu kaydetti. Babacan, bütçe açığı, borç ve faizlerdeki düşüş konusunda bütün bu rakamların güven ortamının ne kadar hızlı oluşturulduğunu gösterdiğini vurguladı.
'Kritik reformlar tamam'
AB sürecinin siyasi ve ekonomik reformları hızlandıracağına işaret eden Devlet Bakanı Babacan, iki yıl gibi kısa bir sürede kritik reformların bütününü gerçekleştirmeyi başardıklarını vurguladı.
Türkiye'ye 17 Aralık'ta AB üyeliği için müzakere tarihi verildiğini anımsatan Babacan, bunun 2. Dünya Savaşı sonrası alınan en önemli kararlardan biri olduğunu kaydetti. Babacan, 17 Aralık'taki kararın dünyanın birçok yerinde flaş haber olarak verildiğini, medyanın manşetlerinde yer aldığını, AB'ye yeni üye olan 10 ülkenin katılımından daha fazla önem atfedilen bir haber olduğunu söyledi.
Babacan, yabancı yatırımı teşvik eden yasanın ardından son iki yılda 3 bin 300'den fazla yabancı şirket kurulduğunu söyledi. Babacan, 1999-2002 yılları arasında ortalama 1 milyar dolar olan yabancı yatırım miktarının geçen yıl 2.6 milyar dolar olduğunu bu yıl ise 4.6 milyar dolar olarak programa alındığını, ancak rakamın aşılacağının düşünüldüğünü açıkladı. Babacan, 2005 -2007 arasında 15 milyar dolar yabancı doğrudan yatırımın beklendiğini belirtti.
Uzun vadeli siyasi hedefleri olan AB'ye üyeliğin 10 yıldan önce olmayacağından bahsedildiğini hatırlatan Babacan, "Bu kadar süre var diye yavaşlamayacağız. Reformlarda hızlı olacağız. Çünkü kapatılması gereken bir açık var" dedi.
Toplantı sonrası soruları yanıtlayan Babacan, Anayasa Mahkemesi'ne ilişkin bir soru üzerine, "Böyle suni gündemler oluşturulmasına üzülüyorum. Biz nelerle uğraşıyoruz. Bakın dünyanın gözü Türkiye'de. 3 bine yakın konuğu ağırlıyoruz.
Hep ileriye bakmamız lazım. Yatırımcıların moralini bozacak konulardan uzak kalınması gerekir" cevabını verdi.