Babacan: Her şeyin değeri arttı

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, 17 Aralık sonrasındaki yabancı sermaye ilgisinden memnun: "Artık Türkiye'nin taşı toprağı daha fazla para ediyor. Petroldeki artışa rağmen göstergeler iyi."

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, 17 Aralık sonrasında Türkiye'nin yabancı yatırımcıların ilgi odağı haline geldiğine işaret ederken, "17 Aralık'tan sonra, Türkiye'nin taşı toprağı daha fazla para ediyor" dedi. CNN Türk Televizyonu'nda soruları yanıtlayan Babacan, yabancıların bankacılık sektörüne ilgisinden kaygı duyulmaması gerektiğini, işin doğal akışına bırakılması halinde her şeyin kendiliğinden düzeleceğini ifade etti.
Ali Babacan sektöre yabancı ilgisinin, "bu sektörde kayıt dışılığın hemen hiç olmaması, kurumsal bir disiplinin bulunması ve daha organize ve büyümeye müsait bir sektör" olmasına dayandığını söyledi. Türk bankacılık sektöründe KOBİ'lere kredi imkânlarının azalacağı yönündeki düşüncelerin yanlış olduğunu anlatan Bakan Babacan, Türkiye'deki bankacılık sektörünün asıl karlılığının, KOBİ'lere verilen kredilerden oluştuğuna dikkat çekti.
Uzun vadeli konut kredileri dahil olmak üzere, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun, sektördeki gelişmeleri yakından takip ettiğini söyleyen Babacan, Türk bankacılık sektörünün, çok güçlü bir sermaye yeterlilik rasyosuna sahip olduğunu, sektörün, tarihinin en iyi durumunda bulunduğunu vurguladı.
Enflasyonda iyi gidiş
Babacan, ham petrol fiyatlarındaki artışa rağmen, Türkiye'nin makroekonomik göstergelerinin iyi gittiğini, ekonomik büyümenin bu artıştan etkilenmediğini, enflasyondaki beklentinin de yüzde 8'den, yüzde 7'ye indiğini ifade etti. Cari açık konusunda hiçbir endişe bulunmaması gerektiğinin, tarihinde görülmemiş bir mali disiplin yakaladıklarını, yabancı sermaye girişinin de arttığını kaydetti. Babacan, "Eğer yatırım ürünleri ithalatı artışına dayalı cari işlemler açığı veriliyorsa, verilsin" derken, tüketim ürünleri ithalatının da gayet makul bir düzeyde seyrettiğini, tedbir almaya gerek olmadığını söyledi.
Yatırım malı ithalatının cari işlemler açığını artırmasından korkmamak gerektiğini ifade eden Babacan, "Geçen yıl 17 milyar dolarlık yatırım mali ithal edildi. 15 milyar dolar cari açık verildi. Keşke bu yıl 35 milyar dolarlık yatırım malı ithalatı yapılsa da 5 milyar dolar fazla cari açık versek" dedi. Babacan, özellikle tüketim malı ithalatında sıkıntı bulunmadığını bu nedele de tüketim malı ithalatını kısacak bir önlem almalarına gerek olmadığını söyledi.
IMF ile bundan böyle yapısal reform ayağının biraz azalacağını, yapısal reformların daha çok AB ile götürüleceğini söyleyen Babacan, "Stand-by'ın birinci yılı sonrasında, yapısal reformlar ayağı azalıyor, IMF ile daha çok bütçe, para politikaları görüşülecek" diye konuştu. Babacan, IMF'nin gözden geçirmeyi ertelemesine yol açan sosyal güvenlik reformunun çıkarılması için TBMM'nin 15 Eylül'de toplantıya çağrılıp çağrılmayacağına sorusu üzerine, reformu yapma niyetlerinin açık olduğunu belirterek şunları söyledi: "Er geç olacak. Bir hafta, bir ay önce veya sonra ama bu reformu yapacağız" dedi.