Babacan: IMF'nin davetiyesi hazır

Devlet Bakanı Ali Babacan, iç hazırlıkları tamamladıklarını ve IMF'nin bir-iki haftada üçüncü gözden geçirme çalışmalarına başlayacağını tahmin ettiğini açıkladı.

İSTANBUL - Devlet Bakanı Ali Babacan, iç hazırlıkları tamamladıklarını ve IMF'nin bir-iki haftada üçüncü gözden geçirme çalışmalarına başlayacağını tahmin ettiğini açıkladı.
Devlet Bakanı Ali Babacan, Uluslararası Para Fonu (IMF) Dünya Bankası grubunun bahar toplantılarına katılmak üzere Washington'a hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, IMF'nin üçüncü gözden geçirme için sadece sosyal güvenlik reformunu beklemediğini belirterek "Bizim kendi iç hazırlıklarımız söz konusuydu. Ama ben bu saat itibarıyla rahatlıkla söyleyebilirim ki artık davetiyeyi çıkarabiliriz, davet edebiliriz heyeti" dedi. Davetin karşılıklı konuşulması gerektiğini belirten Babacan, "Bir-iki hafta içinde heyetin Türkiye'ye gelip gözden geçirme çalışmalarına başlayacağını tahmin ediyoruz. Herhalde oraya varınca (ABD) tarihi belirleriz" diye konuştu.
Faiz dışı fazlaya devam
Babacan, bu sene hâlâ yüzde 6.5 faiz dışı fazlayla devam edildiğini ve bu oranın Türkiye için çok yüksek olduğunu hatırlatarak, "Bunun sebebi artık sadece borç dinamiklerinin iyileştirilmesi değil, aynı zamanda cari açığın kontrol altında tutulmasıdır. Dolayısıyla bu konuda biz gayet rahatız ama rehavet yok" dedi. Türkiye'de istihdam üzerindeki kamu yükünün fazla olduğuna işaret eden Babacan, "Faiz dışı hedefine zarar vermeden ne yapılabiliriz, bunun çalışması yapılıyor" açıklaması yaptı. Babacan, konuyla ilgili uluslararası kuruluşların yanı sıra Maliye ve Çalışma bakanlıkları, DPT ve Hazine'nin de çalışmalarının sürdüğünü ve belli bir sürede neticenin alınacağını söyledi.