Babacan: Kriz olmayacak

Devlet Bakanı Ali Babacan, "Türkiye'ye bu bahar da, bundan sonraki baharlarda da artık kriz gelmeyecektir" dedi. Ernst&Young Türkiye ile Milliyet Business'ın düzenlediği 'Dünya Yılın Girişimcisi' yarışması Türkiye birincisinin belirlendiği ödül töreninde...

İSTANBUL - Devlet Bakanı Ali Babacan, "Türkiye'ye bu bahar da, bundan sonraki baharlarda da artık kriz gelmeyecektir" dedi. Ernst&Young Türkiye ile Milliyet Business'ın düzenlediği 'Dünya Yılın Girişimcisi' yarışması Türkiye birincisinin belirlendiği ödül töreninde konuşan Bakan Ali Babacan, finale kalan firmaların dünya ölçeğinde başarılar elde ettiğini söyledi.
Devlet Bakanı Babacan "Çok zor dönemlerden geçtik. Kimi zaman dalgalı sularda seyrettik, ama tüm olumsuzluklara rağmen direndik. Şimdi, bu sabırlı bekleyişin meyvelerini yemek istiyoruz" diye konuştu. Türkiye'nin girişimci potansiyelinin yaşama ortamı bulmasını istediklerini belirten Babacan Türkiye'nin her köşesinden küresel firmalar fışkırmasını istediklerini vurguladı.
'Hayaller gerçek oluyor'
Türkiye'nin her bölgesinde mucizelerin altına imza atan girişimciler gördüklerini ifade eden Babacan, "Türk insanının azmi çok daha fazlasını yapmaya muktedir, yeter ki gereken zemin hazırlansın ve devlet gölge etmesin" dedi. Bakan Ali Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hükümet olarak bugün hayallerimiz yavaş yavaş gerçekleşiyor. Bundan 3-5 sene önce enflasyonun tek haneli oranlara ineceğine kimse inanmazdı. Bugün ise yıl sonu hedefimiz yüzde 8. Dün enflasyon rakamları açıklandı. TÜFE'de yüzde 8.69'a indik. Önümüzdeki 10 aylık dönemde yüzde 0.69 daha indiğinde yıllık hedefimizi tutturmuş oluyoruz. Tabii, dönem dönem ufak tefek artışlar olabilir. Yıl sonu hedefimizi mutlaka tutturacağız. Artık enflasyonda virgülden sonraki ikinci haneleri de ölçüyoruz. Bu, nereden nereye geldiğimizin önemli bir göstergesidir."
Makroekonomik göstergelerde tarihi bir süreç yaşandığını aktaran Babacan, hükümet olarak büyüme stratejilerinin tamamen özel sektör odaklı olduğunu belirtti. Babacan, "Artık kamunun yaptığı yatırımlar, Türkiye'de büyümenin kaynağı değildir, olmayacaktır da. Türkiye ekonomik kısırdöngülerden özel sektör eliyle kurtulacak. İşsizlik çözümlenecek Türkiye küresel bir güç haline gelecek" diye konuştu.
Uluslararası bir çok kuruluşun Türkiye'deki iyileşmeyi çok iyi analiz edebilirken, Türkiye'de bazılarının ısrarla kötümser olmayı da tercih ettiğini söyleyen Babacan şöyle devam etti: Geçtiğimiz iki yıl içinde de gördük, tarih veriyorlar Ağustos, Eylül, kriz tarihi... Baktılar kriz bir türlü gelmeyecek, bu sefer de 'Ne bu iyimserlik' denilmeye başlandı. Türkiye AB yolunda da emin adımlarla yürüyor. Bu elimizdeki tarihi bir fırsat. Eğer bugün bu fırsatı kaçırırsak, 20-30 senede elde edilecek bu ortamı maalesef nesiller boyu kaybetmiş oluruz."
'Dünya Yılın Girişimcisi'nin Türkiye birincisi Alara Tarım Genel Müdürü Kerim Taner oldu. Taner, Türkiye'yi Monte Carlo'da temsil edecek.
'Türk insanı kendi işini kurma peşinde'
'Türkiye'de Yılın Girişimcisi' yarışmasının ödül töreninde konuşan Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, artık Türkiye'nin başarı kriterinin enflasyonu düşürmek değil yaratıcılık, uluslararası rekabet, özel sektörde çoğulculuk ve şeffaflık olması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin artık reel ekonomiye odaklanması gerektiğini vurgulayan Doğan, "Türkiye yeni bir döneme girdi. Girişimci orta kademenin hızla yaratılmasına ve büyümesine odaklanılmalı" dedi.
'Türkiye'de Yılın Girişimcisi'nin jüri ekibi olarak girişimciliğin tanımı üzerinde tartıştıklarını belirten Doğan, bu konudaki ortak değerlerin yaratıcılık, cesaret, risk alma becerisi ve elindeki kısıtlı ya da hiç olmayan finansal sermaye ile bir hayal kurmak ve o hayali yaratmak olduğunu açıkladı. ABD halkının yüzde 61'i kendi işini kurmak isterken, Avrupa'da bu oranın yüzde 50'nin altına indiğini belirten Doğan, şunları söyledi:
"Milliyet'in internet sitesinde 'Önümüzdeki beş yıl içinde kendi işinizi kurmayı düşünüyor musunuz' şeklinde bir anket yaptık. Katılımcıların yüzde 66'sı kendi işini kurmayı hedefliyordu. Dünyanın en girişimci toplumu kabul edilen Amerika'da yüzde 61, ülkemizde yüzde 66. Türk toplumunun DNA'sında girişimcilik ruhunun mevcut olduğuna inanıyorum." Doğan, Milliyet'in Ernst&Young ile yaptığı çalışmanın amacının girişimciliğin Türk ekonomisindeki yerini vurgulamak olduğunun da altını çizdi.