Babacan 'Merkez'i İstanbul'a taşımada ısrarlı

Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarına katılmak için geldiği Singapur'da başta Merkez Bankası olmak üzere özerk kurulları İstanbul'a taşıma konusundaki kararlılığını yine dile getirdi.

SİNGAPUR - Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarına katılmak için geldiği Singapur'da başta Merkez Bankası olmak üzere özerk kurulları İstanbul'a taşıma konusundaki kararlılığını yine dile getirdi. Merkez Bankası ve üst kurulların operasyonel bağımsızlığını her zaman savunduklarını da belirten Devlet Bakanı Babacan, bu kuruluşların İstanbul'a taşınmalarının, bağımsızlıklarını daha güçlü hale getireceğini söyledi. Babacan, bu konuda da şu açıklamada bulundu:
"Bir yandan Merkez Bankası ile üst kurulların bağımsızlığını savunuyorlar, bir yandan da bunların merkezi Ankara'da olsun diyorlar. Bu kurumlar, gerçek operasyonel bağımsızlığı İstanbul'da olmakla yaşayabilecekler. Merkez Bankası ve üst kurullar, aslında Ankara'dan ne kadar uzakta olurlarsa, o kadar çok operasyonel bağımsızlığa sahip olurlar. Bu geçmiş hükümetlerde de oldu. İlgili bakanlar, Merkez Bankası'nın faizine doğrudan müdahalelerde bulundular. Bu yaşananları unutmamak gerekir. Hiçbir üst kurul üyesini zamanı gelmeden değiştirmedik ve atama takvimini aynen uyguladık."
Babacan, seçim döneminin yaklaşmasının ekonomiyi kesinlikle etkilemeyeceğini de vurgularken, 2004'teki yerel seçimlerde seçim ekonomisi uygulamadıklarını ispat ettiklerini söyledi. Ekonomideki disiplinden daha önceki seçimde kesinlikle taviz vermediklerini anlatan Babacan, bu nedenle 2004'te faiz dışı fazlanın yüzde 7 olarak gerçekleştiğini kaydetti. "Seçim ekonomisini lügatımızdan çıkarttık" diyen Ali Babacan, "Popülizm yapmayacağız. Hiç kimse ekonomik hedeflerimizden bir sapma beklemesin" diye konuştu.
Bundan sonraki dönemde ekonomideki önceliklerinden birisinin istihdamı artırmak olacağını vurgulayan Babacan, şöyle devam etti:
"Dünya Bankası ile koordineli olarak yürüttüğümüz işgücü piyasalarıyla ilgili önemli bir yapısal reform üzerinde çalışıyoruz. Bu reformun koordinasyonunu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Murat Başesgioğlu yürütecek. Bundan sonra istihdamın artırılması konusuna ağırlık vereceğiz. Bu önemli reform paketini de iki-üç ay içinde açıklayacağız."
'Çatı konusunda karar yok'
Babacan, finansal üst kurulların, bir üst çatı altında toplanması konusunda ise uzmanlar ve akademisyenlerin çalışmalarını sürdürdüklerini, ve kesinlikle henüz bir kararın oluşmadığını söyledi.2009 toplantısı için Mısır'la rekabet
Türkiye 2009 yılında IMF-Dünya Bankası toplantılarının ev sahipliğini yapmak için Mısırla çekişiyor. Ancak bu yarışta Türkiye'nin şansının daha yüksek olduğu ifade ediliyor. Dünya Bankası yetkilileri yaptıkları açıklamada Türkiye ile IMF İcra Direktörleri Kurulu arasında, üç yılda bir Washington dışında düzenlenen toplantılara ev sahipliği yapması için bir anlaşma imzalanabileceğini açıkladı. İcra Direktörleri Kurulu, Mısır ile Türkiye arasında bir seçim yapacak. Toplantılar 2003 yılında Dubai'de yapılmıştı. Anadolu Ajansı da anlaşmanın Türkiye adına Devlet Bakanı Ali Babacan tarafından imzalanacağını bildirdi.