'Babacan mucize yarattı'

İngiltere'nin saygın ekonomi dergisi The Economist, Türkiye hakkında bir zamanlar umutsuzca konuşulurken, bugün gerçekleştirilen ekonomik mucizelerin anlatıldığını yazdı.

ANKARA - İngiltere'nin saygın ekonomi dergisi The Economist, Türkiye hakkında bir zamanlar umutsuzca konuşulurken, bugün gerçekleştirilen ekonomik mucizelerin anlatıldığını yazdı.
Derginin son sayısında yer alan 'Babacan Mucizesi' başlıklı makalede, Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeler, Devlet Bakanı Ali Babacan değerlendirmesiyle birlikte verildi. Babacan'ın 1994'te 27 yaşındayken Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin danışmanı olarak Dünya Bankası'yla pazarlık yaptığını ve ihalelerde milyonlarca dolar indirim sağladığını hatırlatan Economist, "Babacan'ın kamu kaynaklarını etkin kullanma birikimi, Türkiye'yi 2001 krizinin etkilerinden çıkarmakta yardımcı oldu" yorumunu kullandı.
Türkiye ekonomisinin 2004'ü sağlıklı verilerle geçirdiğini kaydeden Economist dergisinin makalesinde, "Bir zamanlar Türkiye'den umutsuzca bahseden Batılı bankacılar artık Türkiye mucizesini konuşuyor" denildi. Makalede, AB'den müzakere tarihi alınması ve IMF ile yeni stand-by'da uzlaşma sağlanmasının ekonomideki iyimserliği artırdığı ifade edildi.
Irak'taki savaşa rağmen yılın ilk dokuz ayında turizm gelirlerinin 12.6 milyar dolarla rekor kırdığı da vurgulanan yazıda, gelişmelerin yabancı temsilcilerce 'sessiz devrim' olarak nitelendirildiği kaydedildi. Türkiye'nin özelleştirmede istenen başarıyı sağlayamaması ve doğrudan yabancı sermaye girişinin istenilen seviyeye çıkarılamaması Ekonomist'in makalesinde dikkat çekilen diğer konular oldu.
İşsizlikle mücadele için her yıl 500 bin kişiye iş olanağı sağlanması gerektiğini vurguladı. Makalede, 'kabine değişikliği söylentileri' de ekonominin geleceği ekseninde şöyle değerlendirildi:
'Kabine değişikliği'
"Gelecek için en iyi güvence, siyasi istikrarın sürdürülmesi ve bazıları da bunun, zeki ve dürüst Babacan'ın göreve devam etmesi anlamına geldiğini düşünüyor. Kabine değişikliği söylentilerinin artmasıyla İngilizce'ye hâkim Babacan'ın AB ile müzakereleri üstlenebileceği de gündeme geldi. Görev değişikliğinden bazı düşmanları memnuniyet duysa da, Babacan sıcak yaklaşmıyor. O, Ferragamo marka ayakkabısı, jöleli saçıyla yarattığı imajın aksine, selefleri gibi gösterişe meraklı değil. Babacan istemese de müzakereleri üstlenmek durumunda kalırsa, Türkiye, reformlar için yeni şampiyona ihtiyaç duyabilir." Haberde Babacan'ın, 'kısa sürede Başbakan Erdoğan'ın güvenini kazanmasının bazı AKP üyelerinde kıskançlık yarattığı' ifadesi de yer aldı.