Babacan: Niyet mektubu tamam

Devlet Bakanı Ali Babacan, 3'üncü ve 4'üncü gözden geçirmelerle ilgili niyet mektubu üzerindeki çalışmaları önceki gece tamamladıklarını, dün de imzalayarak IMF'ye gönderdiklerini bildirdi.

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, 3'üncü ve 4'üncü gözden geçirmelerle ilgili niyet mektubu üzerindeki çalışmaları önceki gece tamamladıklarını, dün de imzalayarak IMF'ye gönderdiklerini bildirdi. Babacan, bu yıl yüzde 6.5 olarak belirlenen faiz dışı fazlanın hedefin üzerinde gerçekleşeceğinin görüldüğünü ama niyet mektubunda hedefi yüzde 6.5 olarak koruduklarını söyledi.
Babacan, Dünya Bankası (DB) Türkiye Temsilcisi Andrew Vorkink ile birlikte Program Amaçlı Kamu Sektörü Kalkınma Politikası Kredisi'ne ilişkin basın toplantısı düzenleyerek, soruları yanıtladı. Niyet mektubunda faiz dışı fazlanın yüzde 6.5'in üzerinde olacağına ilişkin bir ifade bulunmadığını kaydeden Ali Babacan şöyle konuştu:
"Fakat biz giderler ve harcamaların üzerine tavan getirdiğimiz için ödenekleri aşmayacağız. Öte yandan da hem kurda meydana gelen hareketler, hem de enflasyondaki gelişmeler neticesinde gelirlerimizin bütçede öngördüğümüzden daha yüksek olması bekleniyor. Böylece niyet mektubunda yüzde 6.5'in üzerinde bir faiz dışı fazla elde edebileceğimiz vurgulanıyor."
'Merkez'in mektubunu açıklayacağız'
Devlet Bakanı Babacan, enflasyonun belirlenen patikadan sapması nedeniyle Merkez Bankası'nca hükümete yazılacak mektubun kamuoyuna açık olacağını ve isteyenlerin bunu görebileceğini belirtirken, mektubun IMF'ye gönderilmesi gibi bir zorunluluk olmadığını ifade etti. Ali Babacan, soru üzerine kur rejimine yönelik eleştirileri ellerinin tersiyle bir kenara ittiklerini söyledi.