Babacan: Önümüzü rahat göremiyoruz

Babacan: Önümüzü rahat göremiyoruz
Babacan: Önümüzü rahat göremiyoruz
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Emtia fiyatlarında ve kurlarda çok şiddetli hareketlilik gördük. Konjonktür önümüzü rahat görebildiğimiz bir konjonktür değil" diye konuştu.

RADİKAL- Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) 58. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, son 1,5 yıllık dönemde dünya ekonomisi açısından hareketliliğin çok yüksek olduğuna işaret etti. Babacan, "Emtia fiyatlarında ve kurlarda çok şiddetli hareketlilik gördük. Konjonktür önümüzü rahat görebildiğimiz bir konjonktür değil" dedi.
Bir yandan da dünyadaki en büyük jeopolitik risklerin tamamının Türkiye'yi çevreleyen coğrafyada görüldüğünü aktaran Babacan, "Böyle bir ortamda Türkiye'nin şimdiye kadar olduğundan çok daha dikkatli hareket etmesi gerekiyor; siyasi istikrarını ve makroekonomik istikrarını sapasağlam yerinde tutması için özenli bir çaba göstermesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Para politikalarında da Türkiye'nin çok sağlam durması gerektiğini belirten Babacan, burada iyi bir iletişim ile güvenilir bir perspektif ve öngörülebilirliğin son derece önemli olduğunu söyledi. Türkiye'nin yapısal reformlar açısından 2018'e kadar olan perspektifte 25 dönüşüm programıyla şimdiye kadarki en detaylı çalışmasını yaptığını anlatan Babacan, şu anda hiçbir G20 ülkesinde bu kadar detaylı bir hazırlık olmadığını söyledi. Bunun dışında bir yargı reform stratejisi açıkladıklarını belirten Babacan, şunları söyledi:

'2015, 2014'TEN ÇOK DAHA İYİ BİR YIL OLACAK'

Eğitimin de her alanında ciddi bir reforma ihtiyaç olduğuna işaret eden Babacan, "Bununla ilgili önemli hazırlıklar da var. Ama bunları seçim öncesi çok gündeme getirmedik. 25 dönüşüm programı aslında 26 taneydi. 26'ncısı yüksek öğretim dönüşüm programıydı. Ama 'Bu dursun' dedik. Maalesef eğitim günlük ideolojik, siyasi tartışmaların alanı haline geliyor hemen. En önemli meselemiz en basit, ucuz, günlük tartışmalarda heba ediliyor. Onun için seçim sonrasında sakin ve rasyonel bir ortamda bunları çalışmak ve Türkiye için en iyisini uygulamak lazım" dedi.

Türkiye'nin G20 dönem başkanlığı kapsamında yürüttüğü çalışmalara değinen Babacan, "Çok şükür bugüne kadar alnımızın akıyla, çok iyi bir performans ortaya koyduk. Bazıları 'Türkler yüksekten uçar, hayal kurar sonra da bizi burada uğraştırır' diyordu. Onlar olmadı çok şükür. Gerçekçi, uygulanabilir ve dünya için en önemli konuları G20 masasına getirdik, kabul ettirdik ve tıkır tıkır işliyor çok şükür. Bu da Türkiye'nin itibarına, güvenilirliğine olumlu katkılarda bulunuyor" yorumunu yaptı. Babacan, 2015'in 2014'ten çok daha iyi bir yıl olmasını beklediklerini belirterek, "2015, 2014'e göre büyümenin daha yüksek, cari açığın daha düşük, enflasyonun daha düşük olduğu bir yıl olacak" dedi.

AA

bigPara.com