Babacan Paris'e gidecek mi?

Fransa Ulusal Meclisi'nin 'Ermeni soykırımı'ını inkâr yasa taslağını kabul etmesinden sonra gözler Devlet Bakanı Ali Babacan'ın 13-14 Kasım'da Paris'e yapacağı ziyarete çevrildi.

ANKARA - Fransa Ulusal Meclisi'nin 'Ermeni soykırımı'ını inkâr yasa taslağını kabul etmesinden sonra gözler Devlet Bakanı Ali Babacan'ın 13-14 Kasım'da Paris'e yapacağı ziyarete çevrildi.
Bakanlık kaynakları bu konuda henüz kesinleşmiş bir karar bulunmadığını belirtirken Babacan'ın Paris'e gitmeme ihtimalinin bulunduğuna da dikkat çekiyor. Babacan, daha önce belirlenen programa göre, Paris'te Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası konferansına ve Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IFRI) toplantısına katılacaktı.
Almanlar eleştirdi
Öte yandan, Ali Babacan'ın geçtiğimiz günlerde Berlin'deki temasları sırasında, Alman yetkililer, Fransa'nın tutumunu eleştirerek, bunun Türkiye'nin, AB yolundaki istikrarını, dolayısıyla AB'nin de istikrarını bozabileceğine ilişkin kaygılarını ifade etti.
Bu arada, Fransa'da yasa teklifinin kabul edilmesinin ardından, yasalaşma sürecinin senatoya kadar uzun süre bekletilebileceği ya da tamamıyla reddedebileceği görüşü ağırlık kazanıyor. Fransız hükümetinin, AB Komisyonu başta olmak üzere, AB ülkelerinden ve bu ülkelerdeki basın organlarında çıkan yazılardan oldukça etkilendiğini belirten yetkililer, Fransa'nın böyle bir tepkiyi öngörmediğini de ifade ediyorlar. Yetkililer, Avrupa'da son iki günde, "Fransa'nın yaptığı doğru değil" kanaatinin ortaya çıktığına da işaret ediyor.