Babacan: Reformlar duraklamadı, devam ediyor

Devlet Bakanı Ali Babacan, TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı'nın reformların yavaşladığı eleştirisine bu konuda bir aksama olmadığı cevabını verdi.

İSTANBUL - Devlet Bakanı Ali Babacan, TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı'nın reformların yavaşladığı eleştirisine bu konuda bir aksama olmadığı cevabını verdi. TRT 2'deki 'İktisatçı' adlı programa katılan Devlet Bakanı Ali Babacan şunları söyledi:
'Türkiye Büyük Millet Meclisi 30 Haziran'a dek mümkün olan her iş günü çalışsa dahi önünde ciddi bir gündem var. 9. reform paketi Meclis'ten yavaş yavaş geçiyor. Bir duraklama söz konusu değil fakat sadece bir meclis var, iki meclis yok".
'Revizyon gündemde yok'
Babacan, enflasyon hedefiyle ilgili bir revizyonun şu anda kesinlikle gündemde olmadığını da vurgulayarak, "Hedef revizyonu çok ciddi bir şeydir. Hemen karar verilecek birşey değildir. Fakat şu anda tüm kurumlarımız gelişmeleri çok yakından, dikkatle izliyor" dedi. Yıl sonu enflasyon hedefiyle ilgili yorum yapmak için henüz çok erken olduğunu ifade eden Babacan, şöyle konuştu:
"Önümüzde daha yedi aylık bir süre daha var. Bu süredeki gelişmelere mutlaka bakmak gerekiyor. Global piyasaların son derece hareketli olduğu bir ortam var şu anda. Özellikle dış piyasalarda ciddi belirsizlikler söz konusu. Yıl sonu için çok erken. İlk olarak nisan ayı beklentilerin üzerinde çıktı, mayıs da yine beklentilerin üzerinde çıktı. Bunun sebepleri çok önemli, arkasında hangi faktörler var. Bu analizleri de zaten Merkez Bankamızın ekipleri yapıyor. Hedefin artı-eksi 2 puanlık belirsizlik aralığının dışına düşüldüğü zaman bununla ilgili neler yapılacağına bakılır. Mayıs ayına bakıp da yıl sonuyla ilgili kati şeyler söylenemez. Bu global ortamda mümkün değil. Enflasyon hedefinde revizyon şu anda kesinlikle gündemimizde yok.