Babacan: Revizyon yok

Enflasyon hedefinde bir değişiklik düşünmediklerini söyleyen Bakan Babacan, IMF'ye yollanacak ek niyet mektubunun da tamamlandığını söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, enflasyon hedefinde bir değişikliğin söz konusu olmadığını söyledi. Bakan Babacan, NTV/CNBC-e ortak yayınında soruları yanıtlarken, yaşanan dalgalanmaların büyük oranda, uluslararası nedenlerden kaynaklandığına dikkati çekti, telaşlanan ve bu ortamdan kendilerine bir pay çıkarmak isteyenler olduğunu söyledi.
Yıl sonu enflasyon rakamları için şu an kati ifadeler kullanmak için henüz erken olduğunu ifade eden Babacan, şöyle konuştu: "Yaz mevsimini beklememiz gerekiyor. Ancak bizim asla bir hedef revizyonumuz şu an gündemde değil. Öneriler duyuyoruz, (Programda şöyle olsun, tekrar ele alınsın) Bu böyle çocuk oyuncağı gibi, (Bir ayda şöyle oldu, hadi hedefleri değiştirelim, programda revizyon yapalım) böyle şeyler olmaz. Kaldı ki bütün bu hareketlenmenin ardında, zaten uluslararası piyasalardaki dalgalanmalar var."
Niyet mektubu tamam
IMF'ye gönderilecek (ek) niyet mektubunda en son düzeltmelerin yapıldığını belirten Babacan, temmuz ayının ilk yarısında IMF İcra Direktörleri Kurulu toplanarak, 3. ve 4. gözden geçirmeyi tamamlamasını beklediklerini söyledi. Bu arada enflasyon beklentilerinin, iç borçlanma faizlerini etkilediğini hatırlatan Babacan, "Enflasyondaki yarım-bir puan artışlar bile bizi üzüyor. Enflasyonla mücadele kararlılığımızda asla bir taviz yok" dedi.
Babacan, ekonomik programın temel özellikleriyle, temel yaklaşımlarıyla ilgili, hiç kimsenin (değişikliğe dönük) bir şey beklememesi gerektiğine işaret etti.
Dünya Bankası ile iki ayrı program kredisiyle ilgili çalışmaları tamamladıklarını açıklayan Babacan, iki ayrı 500 milyon dolarlık kredi paketinin, haziran sonu temmuz başında serbest bırakılacağını vurguladı. Babacan, bunlardan bir tanesinin program amaçlı mali kamu sektörü yapısal uyum kredisi, diğerinin de kamu kesimi kalkınma politikası kredisi olduğunu söyledi. Babacan, Türkiye'nin 2004'te Dünya Bankası'ndan en çok kredi kullanan ülke olduğunu, bunun "yapısal reformların rayında gittiğinin en önemli göstergesi ve yapısal reformlarda en başarılı ülke" anlamına geldiğini vurguladı.
Gelir borca gitti
Kurun seviyesine ilişkin soruya Babacan, "Piyasada oluşan kur, en doğru kurdur" yanıtını verdi.
Ek gelir bile olsa, fazladan geleni harcamayacaklarını ilan ettiklerini hatırlatan Babacan, özelleştirme gelirinin herhangi bir yere harcanamadığını, borç stokunun azaltılmasında kullanıldığını belirtti. "Son hareketlilikte bankacılık için de içimiz çok rahat, açık pozisyon yok denecek kadar az" diyen Bakan Babacan, ekonominin eskiye nazaran son derece korunaklı bir yapıya sahip olduğuna dikkati çekti.
Yabancı neden gelmiyor?
Öte yandan "Bono ihalelerine, yabancıların yılbaşından bu yana girmediğinin" hatırlatılması üzerine Babacan, yüzde 15 stopajın başladığı yılbaşından buyana, getirideki azalma nedeniyle bonolara yabancı ilgisinin azaldığını söyledi. Bu ilgideki azalmanın, biraz uygulamada bazı boşluklar ve belirsizliklerden, biraz da uluslararası piyasalardaki dalgalanmalardan kaynaklandığını ifade eden Bakan Ali Babacan, uygulamadaki boşlukların giderildiğini söyledi. Babacan bir soru üzerine kurlarda yaşanacak yüzde 10'luk artışın borç rasyosuna etkisinin yaklaşık 1.5 puan olduğuna dikkat çekti.
'Sağlıkta ek tedbir almayacağız'
Sağlık harcamalarında 1.4 milyar YTL sapma beklentisine de değinen Bakan Ali Babacan, bu rakamın, tedbir alınmazsa yıl sonunda oluşabilecek muhtemel rakam olduğunu vurguladı. Buna dönük kimsenin, 'Sansasyonel tedbir, vergi' beklememesi gerektiğini belirten Babacan, hizmet kalitesini artırarak tasarruf sağlanmasını hedeflediklerini duyurdu. Babacan, bu sorunun daha çok kurumlararası faturalaşma şekliyle alakalı olduğunu, düzenlemelerle bu sorunun aşılabileceğini kaydetti.