Babacan savunmada: ÖTV'ye epeydir dokunmamıştık

Babacan savunmada: ÖTV'ye epeydir dokunmamıştık
Babacan savunmada: ÖTV'ye epeydir dokunmamıştık

Başbakan Yardımcısı Babacan zamları savundu.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan zam kararlarını "enflasyon ayarı" olarak savundu. Hükümete yakınlığı ile bilinen Sabah gazetesi, akaryakıt, alkol, konut ve otomobil vergilerine gelen zamlar nedeniyle Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı suçlamıştı.

İSTANBUL - Akaryakıt, alkol, konut ve otomobildeki vergi artışları konusunda hükümetten ilk açıklama geldi. İstanbul'daki Hassas Bir Dünyada Finans: Riskler ve Fırsatlar" konulu İstanbul Finans Zirvesi'nde konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, zamları “enflasyon ayarı” olarak nitelendirdi. Babacan, “Sadece 2009 Aralık'tan bu yana kadar akaryakıt içindeki ÖTV'yi enflasyon oranında bugüne getirmiş olduk” dedi.


'HERŞEYİN BAŞI MALİ DİSİPLİN'
Salondakilerin, “Vergi ayarlamaları bütçenin kötü yönetilmesinden mi kaynaklanıyor?” sorusuna yanıt veren Babacan, “Bizim için mali disiplin herşeyin başı. Mali disiplinin bizim 2010-2012 yılı ihtiyacımızın yılbaşında daha fazla olacağıyla ilgili hesaplamalar var. Buradaki vergilerin en önemli amacı bütçe açığımızı belirli bir seviyede tutabilmek. Bugün Türkiye 'de enerji kalemleri bizim dışarıya bağımlı olduğumuz kalemler. Bizim bu kalemlerde çok dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.


'ENFLASYONU KARŞILAYACAK AYARLAMA YAPTIK'
Akaryakıtı örnek gösteren Babacan şöyle konuştu: “Akaryakıta baktığımızda 2009 Aralık'ından bu yana vergilerle önemli bir düzenleme yapılmamıştı. Akaryakıtta vergiler litre başına sabittir. Litre başına belli bir kuruştur”, “Akaryakıt vergileri böyle olduğu için 2009'dan bu yana da hiçbir ayarlama olmadığı için bir bakıma litre başına kuruş kısmında geçtiğimiz enflasyonu karşılayacak bir ayarlama yaptık. Büyüme yok içinde. Sadece yaptığımız 2009 Aralık'tan bu yana kadar akaryakıt içindeki ÖTV'yi enflasyon oranında bugüne getirmiş olduk. Yaptığımız bu."


'ÖNEMLİ OLAN İSTİKRAR'
Ali Babacan, 'Yeni zamlar olacak mı?' sorusuna ise, "Bütçe gelirlerimizi neden hedefimizden belli miktar bozulduğuna baktığımızda, bu bozulmanın üçte birinin sebebi gelirlerin beklenen kadar olmaması, üçte ikisinin sebebi ise giderlerin artmış olması. Atılacak adımların alınacak tedbirlerin bu çerçevede düşünülmek gerekiyor. Büyüme yüzde 3 küsür olduğu için vergiler düştü gibi yaklaşmamak lazım. Bizde büyümenin kompozisyonu değişti. Büyüme iç tüketimden ihracat ağırlıklı büyümeye döndüğünde ihracata kaynak ayırıyoruz . İç tüketimden ihracata dönüldüğünde vergi gelirlerinde bir miktar kayıp oluştu. Burada vergilerimiz düştü ama bu sıhhatli bir büyüme olacak Türkiye için. Biraz bütçe maliyeti var biz buna katlanırız o kadar önemli değil. Önemli olan istikrardır" yanıtını verdi.


SABAH HEDEF GÖSTERMİŞTİ
Dün yayınlanan Sabah gazetesinde , “Yanlış yönet halka ödet” başlıklı bir haberle zamların sorumlusu olarak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın ısrar ettiği aşırı sıkı para politikası gösterildi. Haberde Başbakan Erdoğan ’ın bu politikalara karşı çıktığı ve özellikle doğalgaz zammına tepki gösterdiği belirtildi. (ajanslar)


bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110149811014983

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ??????? - _SHU_

  acaba bu giderler neden artıyor. türkiye üretici bir ülke olmaktna çıktı hızla tüketici bir ülke olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. osmanlının sıkışıp vergileri artırdığı dönemleri herkes hatırlar lale devirlerini vergilerini artırıp devtletin üretime giden yolları tıkarsan bütün kamu mallarını ucuz fiyatlarla yandaşlarına peşkeş çekersen tabiki bütçe ancak vergi artışlarıyla dengelenir. devletin bütün bütçesini kendi menfaatin doğrultusunda kullanırsan bütçeyi sadece vergi artışıyla değil bu ülkenin bütün değerlerini satarak ancak kapatırsın öyle değil mi? bunlar vatandaşı iyice eşşek bellediler. tabi nasılsa kimse terörü lanetlemekten dış güçlerin oyununlarından komşu ülkelerin iç savaşlardan zamanında burnunu sürtmüş insanların yargılarını takip etmekten bunları konuşmaya fırsat bulamıyor değilmi. aha şuraya yazıyorum türkiye bu milliyetçilik ve din siyasesetinden kurtulmadıkça halk soyulmaya mahkumdur. ülkenin bütün basın organları bunlara en büyük alettir. gözünü açın artık. herkes size düşman değil kürtler size düşman değil sadece haklarını istiyorlar ermeniler dininize göz dikmemiş aleviler sizi linç etmek istemiyor sadece dinlerini rahatça yaşamak istiyor bırakın artık bu basit kuruntularla yaşamayı.

  Ayar - bebebiskuvi

  Elinizin ayarı yok partice...

  zaten - karlıkayın

  Ayarlayacağınız kadar ayarladınız Sayın Bakan.Yazık ki "ayarladık" diyerek durumu kurtarmaya çalışıyorsunuz.