Babacan: Siyasetin etkisi izlenmeli

Devlet Bakanı Ali Babacan, özellikle son iki haftadır piyasalardaki görülen hareketliliğin en önemli sebebinin dış faktörler olduğunu yinelerken, onlardan farklı olarak iç faktörlerin de...

İSTANBUL/PARİS - Devlet Bakanı Ali Babacan, özellikle son iki haftadır piyasalardaki görülen hareketliliğin en önemli sebebinin dış faktörler olduğunu yinelerken, onlardan farklı olarak iç faktörlerin de etkisiyle Türkiye'nin global hareketlilikten daha fazla etkilendiğini söyledi.
Piyasalardaki dalgalanmaların diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha fazla yaşanmasını enflasyon beklentilerin yükselmesi, cari açık, sosyal güvenlik yasasının veto edilmesi gibi iç faktörlere bağlayan Devlet Bakanı Ali Babacan, asıl faktörlerin ise dışsal olduğunun altını bir kez daha çizdi. CNN Turk'ün sorularını yanıtlayan Babacan şunları söyledi:
"Bildiğiniz gibi gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere sermaye akışı yaşanıyor. ABD ve Avrupa merkez bankalarında faiz artışı beklentileri var. Bunun yanında herkesin bildiği emtia ve petrol fiyatlarının etkisi büyük. Türkiye'deki hareketlik genele göre biraz fazla oldu. Bunun nedeni terazinin kefesindeki ağırlığı az olan iç faktörler. Biz içeriden kendi kendimize karamsarlığa kapılıyoruz. Oysa Türkiye dışarıdan çok farklı, buna çok üzülüyorum."
Sıkıntının iç nedenleri
İç faktörlere değinen Devlet Bakanı Babacan, yüksek seyreden cari işlemler açığı ve enflasyon beklentilerinde yükselme olduğunu ifade etti. Babacan şöyle dedi: "Sosyal güvenlikte veto yaşadık. Bu liste uzatılabilir. Siyasi konuların makro ekonomi üzerindeki etkisi görülmüyor. Bu yaptırdığımız araştırmalarda da yok. Fakat uzun vadede iç siyasi gelişmelerin takip edilmesi gerekiyor."
IMF tarafından sağlık harcamaları konusunda uyarı olduğunu kabul etmeyen Babacan, "IMF tarafından uyarı falan yok. Uyarı kelimesini düzeltelim. Biz yapacağımızı biliriz, uyarıya ihtiyacımız yok" dedi. Sağlık harcamaları konusunda zaten IMF'den önce çalışma başlattıklarını ifade eden Babacan şöyle dedi: "Sayın Başbakanımız sağlık harcamalarıyla ilgili kontrolsüz harcamalar olduğunu gittiği hastane ziyaretlerinde tespit ettiğini bizlere söyledi. Bu nedenle talimat verdi ve sağlık harcamaları konusunda biz zaten bir çalışma başlatmıştık. Yani IMF'den önce. Tedavi, ilaç maliyetleri gibi konulardaki harcamaları mercek altına almıştık."
Sağlıkla ilgili bugüne kadar yaklaşık 600 milyon YTL'lik bir tedbir alındığını ifade eden Babacan, şöyle devam etti: "Nereden almışız? Mesela pozitif liste uygulaması, denetime yeni unsurlar eklenmesi gibi uygulamalarla yüzde 0.8'in yüzde 0.12'sini sağlık alanında aldık. Yıl sonuna doğru da 1.4 milyar YTL'lik, 0.26 daha ne tedbirler alacağımız konusunda sağlık bakanlığıyla mutabakata vardık. Bunları uygulamak için belki 1-1.5 ay daha süreye ihtiyacımız var. Bu özellikle, sağlık giderlerinin kurumlar arası nasıl faturalandığıyla ilgili.
OECD'ye güvence
Bu arada, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) Paris'teki Bakanlar Konseyi toplantılarına katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'de hükümetin mali disipline devam edeceğini ve güçlü istikrar programından vazgeçmeyeceğini söyledi. "İç siyasetteki gelişmelerin ekonomiye etkisine" ilişkin soru üzerine Unakıtan, "Siyasi istikrar, ekonomik istikrarı olumlu etkiler. İstikrar, dışardan gelen dalgalanmaların da daha kolay atlatılmasını sağlar" dedi. (Radikal, aa)